Mata bentonitowa 3000
- Mata bentonitowa o wysokiej zawartości bentonitu przeznaczona do uszczelniania podłoży w budownictwie ziemnym i inżynierii środowiska.
Mata bentonitowa jest to wysoce efektywna mata hydroizolacyjna, powstała z połączenia trzech komponentów: warstwy granulatu bentonitowego, umieszczonego pomiędzy tkaniną i włókniną polipropylenową.
Łączenie w jednolity wyrób zapewnia proces igłowania, który polega na zaczepianiu specjalnymi igłami włókien ze spodniej włókniny i przeciąganiu ich przez warstwę bentonitu poza tkaninę, przez co osiąga się wzajemne powiązanie geotekstyliów oraz zamknięcie i ściśnięcie bentonitu.
Mata bentonitowa należy do aktywnych systemów przeciwwodnych wykazujących właściwości samouszczelniające. Mata wchodząc w reakcję z wodą tworzy wysoce efektywną nieprzepuszczalną membranę i uszczelnia szczeliny w strukturze betonowej powstałe na skutek ściskania betonu czy osiadania podłoża. Bentonit podczas kontaktu z wodą żeluje i znacznie zwiększa swoją objętość uszczelniając ubytki konstrukcyjne.
Bentomat stosuje się jako ciężka izolacja przeciwwodna w budownictwie ziemnym i inżynierii środowiska.
Przechowywanie i transport:
Rolki powinny być ułożone na suchej i równej powierzchni, ułożone warstwami, zazwyczaj nie więcej niż 5 warstw (wysokość stosu nie może być wyższa niż wysokość bezpiecznej pracy sprzętu załadunkowego). Bentomat cetco należy chronić przed deszczem folią lub impregnowanym brezentem.
Uwagi:
-
Z uwagi na duży ciężar maty, podczas rozładunku powinno korzystać się ze sprzętu umożliwiającego swobodne podwieszenie i rozwinięcie rolki z zastosowaniem zawiesia belkowego i sztywnej rury wsuwanej w rolkę.
-
Cetco mata bentonitowa jest wrażliwa na duże ilości wapnia i należy ją przykrywać wyłącznie materiałami o śladowych ich ilościach. Dotyczy to także podłoża maty.
-
Bentomat dostarczany jest w rolkach o wymiarach: 5m x 40 mb
-
Wraz z rolkami dostarcza się również worki bentonitowe
Dostępne rodzaje:
-
Bentomat ST
-
Bentomat SC
-
Bentomat SP
Wersja z laminowaną folią:
-
Bentomat ST
-
Bentomat SC
-
Bentomat SP
Zalety stosowania:
-
Właściwości samouszczelniające
-
Trwałość i skuteczność w długim okresie czasu
-
Instalacja jest szybka i prosta
-
Nie wymaga specjalistycznego zespołu instalacyjnego
-
Nie wymaga specjalistycznego sprzętu
-
Każda partia materiału poddana kontroli jakości produkcji (przed dostarczeniem)
Zastosowanie
Bentomaty wykorzystywane są do hydroizolacji wielkoobszarowych powierzchni inżynierii środowiskowej. Doskonale uszczelniają zbiorniki, kanały jak i wszelkie konstrukcji w budownictwie ziemnym. Mata bentonitowa stosowana jest również jako bariera przeciwwodna na gruntach i obszarach chroniących wody gruntowe. Inne typowe zastosowania to hydroizolacja:
-
Składowiska odpadów
-
Wały przeciwpowodziowe
-
Zbiorniki i zapory ziemne
-
Uszczelnianie kanałów.
-
Torowiska drogowe i kolejowe w obszarach chronionych.
-
Obiekty magazynowe substancji ropopochodnych i innych.
Mata bentonitowa instrukcja montażu
Instalację należy poprzedzić odpowiednimi pracami przygotowawczymi. Podłoże należy wyrównać i ustabilizować. Powierzchnia na którym będzie układana mata powinno być prawidłowo zagęszczone, równe, pozbawione gruzu, korzeni, ostrych kamieni, lodu, i stojącej wody. Na powierzchni gruntu nie powinny znajdować się żadne kamienie, korzenie, gruz czy inne ostre elementy mogące uszkodzić powłokę membrany. W ścianach betonowych wszystkie nierówności należy wyrównać masą cementową bezskurczową a wszelkie otwory wypełnić i dodatkowo uszczelnić taśmą bentonitową. Bentonitowa mata izolacyjna nie powinna być układana w miejscach z wodą zastoiskową. Cetco bentomata dostarczana jest w opakowaniach foliowych, które należy usunąć zaraz przed rozkładaniem mat bentonitowych.
Łączenie i zakłady
Mata bentonitowa cetco powinna być układana z zachowaniem zakładu o szerokości 15-23 cm. W strefie zakładu należy nanieść warstwę granulatu bentonitowego w ilości 0,4 kg/mb (wcześniej należy z niej usunąć wszelkie zanieczyszczenia i luźny grunt). Krawędzie prawidłowo ułożonej maty powinny być rozprostowane, pozbawione marszczeń i zagięć. Maty bentonitowe cetco należy układać białą stroną do podłoża rozpoczynając instalację od skarp Pasma należy rozwijać od punktu najwyższego do najniższego. Uważając, aby pasma nie były napięte czy naprężone, usuwając wszelkie zagięcia. Górna krawędź pasma powinna być zakotwiona. W przypadku łączenia pasm maty na skarpach powinny być wykonane zakłady dachówkowe, zapobiegnie to zanieczyszczeniu zakładu w trakcie przysypywania. Pasma układane na powierzchni poziomej mogą być zorientowane w dowolny sposób. Bentomat gda po ułożeniu należy przykryć gruntem lub kruszywem o grubości warstwy minimum 30 cm. Materiał przykrywający powinien być pozbawiony ostrych kamieni o średnicy większej niż 5 cm.
Wskazówki montażowe:
-
Mata bentonitowa nie powinna być narażona na wpływ warunków atmosferycznych zarówno przed jak i po zainstalowaniu.