Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zaciski Szalunkowe, Żabki Szalunkowe

( ilość produktów: 15 )

Zaciski szalunkowe to małe elementy wykorzystywane do spinania płyt szalunkowych przy pomocy pręta zbrojeniowego o możliwej średnicy od fi 5 mm do fi 12 mm. Posiadają dodatkowy wspornik pomiędzy stopką podstawy a otworem mimośrodowym, podwyższając tym samym wytrzymałość i trwałość elementu. Uchwyt drutu ściągającego posiada dodatkowo wzmocnioną stalową zębatkę umieszczoną w konstrukcji zacisku. Żabki zaciski szalunkowe wykonane są ze stali malowanej proszkowo na kolor żółty, niebieski, czerwony, zielony lub ocynkowanej ogniowo na kolor biały. Niewątpliwą zaletą żabek szalunkowych jest ich łatwa i szybka instalacja na deskowaniu, która odbywa się bez użycia specjalistycznych narzędzi czy sprzętu. Stosowanie żabek napinających pozwala skrócić czas i tym samym koszty prowadzenia inwestycji. 

 

Przykład montażu zacisku szalunkowego

Pręt zbrojeniowy gładki lub żebrowany docina się na wymaganą długość, w zależności od rozstawu płyt szalunkowych. Po przygotowaniu deskowania należy wywiercić otwory w płytach szalunku gdzie umieszcza się docięty wcześniej pręt zbrojeniowy - z każdej ze stron drut powinien wystawać na około 20 cm. Pomiędzy płytami szalunku należy umieścić element dystansowy, który pozwoli na utrzymanie jednakowej odległości płyt szalunkowych podczas betonowania. Żabki napinające mocuję się na pręt zbrojeniowy i dociska po obydwu końcach deskowania, a następnie za pomocą klucza napinającego usztywnia pręt w zacisku. Zębatka umiejscowiona w gnieździe zacisku blokuje drut, który w początkowej fazie trzymany jest przez sprężynę. Podczas betonowania gdzie zwiększa się nacisk betonu na płyty szalunku, zębatka z coraz większą siłą zagłębia się w pręcie zbrojeniowym, zapobiegający wysunięciu się drutu z zacisku sprężynowego. Zamontowane zaciski szalunkowe zwalnia się z blokady poprzez lekkie uderzenie młotkiem w stalowy wystający bolec.

Zastosowanie żabek szalunkowych

Żabki szalunkowe używa się najczęściej do szalowania elementów żelbetowych w konstrukcjach monolitycznych. Są to między innymi nadproża, podciągi betonowe, słupy i belki pionowe i inne elementy żelbetowe.

Do przygotowania deskowania stosuje się przeznaczone do tego zaciski budowlane o wysokiej wytrzymałości. Użycie gorszej jakości napinaczy może być przyczyną rozerwania szalunku podczas zalewaniem mieszanką betonową, na skutek parcia betonu na ścianki deskowania. Jednocześnie zaciski do szalunków nie mogą być zbyt ciężkie i drogie, aby nie spowalniać prac budowlanych i nie generować dodatkowych kosztów. Przez wiele lat żabki budowlane były optymalizowane pod względem wymiarów, materiałów bądź technologii wykonania. To pozwoliło ustanowić standardowy wymiar, nie tracąc w żaden sposób na wytrzymałości. 

Zaciski sprężynowe dzięki swojej uniwersalności pozwalają na płynną regulację odległości pomiędzy płytami deskowania, według projektu wykonawczego lub własnych potrzeb. Zaciśnięcie i odblokowanie zacisku sprężynowego wykonuje się intuicyjnie poprzez wsunięcie pręta a następnie jego dociśnięcie specjalnym kluczem. 

W ofercie dostępne są żabki szalunkowe castorama w powłoce cynkowanej ogniowo lub malowanej na wybrany kolor. Możliwe jest również kupno zestawu z kluczem dźwigniowym. Elementy pakowane są w pudło kartonowe po 50 sztuk i dostarczane za pomocą firm spedycyjnych na terenie całego kraju. Cała oferta dostępna jest również na allegro i olx (zaciski szalunkowe olx i zaciski do szalunków allegro).

pixel