Pas transportowy 3-punktowy do lawety 3M/50MM/5T
- Pas transportowe z napinaczem do lawety o szerokości 50 mm, długości 3 metrów i wytrzymałości 5 ton. Zgodny z europejską normą EN-12195-2 i spełniający standardy jakości TUV GS.
Pas transportowy do lawety o szerokości 50 mm z trzema tworzywowymi kostkami i dodatkowym podwójnym hakiem. Wytrzymałość pasa wynosi 5000 kg, natomiast całkowita długość to 3 metry. Pasy transportowe 3 punktowe przeznaczone są do zabezpieczania różnego rodzaju pojazdów na lawecie - głównie samochodów osobowych. Widoczne symbole na etykiecie jednostki certyfikującej GS TUV potwierdzają zgodność wymagań jakościowych z europejską normą 12195-2.
Pojedynczy pas do lawety 3m o modelu 50MM/5T/3M składa się z:
-
Części krótkiej (grzechotki) z pasem o długości 0,3 metra
- Części długiej (pas transportowy) o długości 2,7 metra
- 2 sztuk standardowych podwójnych haków
- 3 sztuk kostek tworzywowych
Przeznaczenie pasa do lawety 5T/50MM
Pasy 3 punktowe do lawety przeznaczone są do zabezpieczania pojazdów osobowych w autolawetach poprzez zapięcie i usztywnienie kół transportowanego pojazdu. Mocowanie przy użyciu 3 kostek mocujących pozwala usztywnić pojazd nie powodując uszkodzeń felgi i kół.
Zalety pasów transportowych do lawety
- Wytrzymałość na opasaniu 5 000 kg
-
Wytrzymałość w naciągu 2 500 kg
- Zgodność z unijną normą EN 12195-2
-
Wysoka jakość potwierdzona certyfikatem GS TUV
-
Ergonomiczna i wygodna rączka
-
Obszyta metka na obu częściach elementu
-
Oznaczenia na etykiecie w języku angielskim i polskim
-
Intuicyjne i łatwe mocowanie
Jakie pasy do lawety wybrać?
Przy wyborze pasów do lawety należy zabrać pod uwagę kilka parametrów. Dostępne na rynku pasy różnią się między innymi:
- Wytrzymałością - główny parametr wpływający na bezpieczeństwo mocowania pojazdów osobowych. Wytrzymałość musi być dobrana do masy transportowanego pojazdu. W przypadku samochodów osobowych najczęściej stosuje się pasy do lawety o wytrzymałości 5000 kg (5t).
-
Długością pasa - optymalna długość pasa do przewozu samochodów osobowych to 3 metry. W przypadku SUV-a zalecaną długością są pasy 3,5 metrowe.
- Grzechotką (napinaczem) - parametry na etykiecie powinny ściśle odpowiadać z deklarowaną na niej wytrzymałością. Parametry dla pasa o szerokości 50 mm powinien wynosić minimum 400 daN.
- Hakiem mocującym - na rynku dostępne są różnego rodzaju haki mocujące. Wybór odpowiedniego haka uzależnione jest od platformy autolawety. W przypadku małych otworów platformowych pierwszym wyborem są haki pojedyncze o mniejszej średnicy bądź haki obrotowe. Najbardziej rozpowszechnionymi typami haków są haki standardowe podwójnym pazurem.
-
Sposobem mocowania - w zależności od platformy dobiera się odpowiedni sposób mocowania. W przypadku otworów platformowych pierwszym wyborem są pasy do lawety 3 punktowe bądź pasy z rękawem ochronnym. Ten sposób mocowania pozwala na uniknięcie uszkodzeń felg samochodowym. W przypadku braku perforacji podłogi w lawecie wyborem są pasy szelkowe do lawety, które mocowane są poza osią pojazdu.
Gdzie kupić pasy transportowe do autolawety?
Pasy do lawety dostępne są w różnego rodzaju serwisach aukcyjnych takich jak allegro, olx a także w marketach typu castorama, intercars.
Instrukcja obsługi napinacza taśmy
Ze względów bezpieczeństwa przed użyciem pasów transportowych, należy zaznajomić się z aktualnymi zaleceniami europejskiej normy UNI EN12195-1, dotyczącej prawidłowego mocowania ładunków w transporcie.
Mocowanie pasa
-
1. W pierwszej kolejności hak z części długiej należy zaczepić w odpowiednim miejscu (otwór platformowy) a następnie taśmę przełożyć nad kołem.
-
2. Hak z części krótkiej również należy zaczepić po przeciwnej stronie o otwór platformy.
-
3. Po owinięcie koła samochodowego dodatkowy hak należy zaczepić w pierwszy możliwy perforowany otwór w podłodze. Kostki mocujące należy rozmieścić równomiernie na górnej stronie mocowanego koła.
-
4. Rękojeść z grzechotką należy przesuwać w górę i w dół w celu nawinięcia na bęben taśmy i uzyskania odpowiedniego naprężenia. Zaleca się nawinąć na bęben minimum 1,5 zwoja a maksymalnie 3 zwoje taśmy.
- 5. Po naciągnięciu taśmy, mechanizm należy zamknąć a pozostały pas złożyć i zabezpieczyć w sposób nie przeszkadzający w transporcie.
Otwieranie i luzowanie pasa
-
1. Przed rozluźnieniem pasów należy upewnić się, że pojazd ma zaciągnięty hamulec awaryjny
-
2. W celu rozluźnienia taśmy należy pociągnąć za zapadkę klamry w kierunku rękojeści a następnie obrócić rączkę uchwytu do 180 stopni
-
3. Ręcznie wyciągnąć pas ze szczeliny bębna
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania
Mocowanie pojazdu należy zaplanować przed rozpoczynaniem podróży. Ilość pasów i potrzebnego osprzętu do zabezpieczenia wyznaczyć przy pomocy normy EN 12195-1, uwzględniając kształt, rodzaj, wymiary i ciężar pojazdu.
Przechowywanie, konserwacja i transport
Pas do lawety 3-punktowy należy przechowywać w miejscu suchym i nie narażonym na bezpośrednie działania wysokich temperatur powyżej 90 stopni C. Okresowo sprawdzać stan pasów i grzechotki pod względem pęknięć i uszkodzeń. W przypadku zauważenia oznak zużycia, pas należy zutylizować bądź zwrócić do producenta celem naprawy. Transportować w sposób zapewniający nie narażanie na uszkodzenia mechaniczne.
Dodatkowe ważne informację:
-
Pas transportowy z grzechotką nie może być używany jako zawiesie
-
Nie wolno stosować dodatkowych elementów takich jak rur, drążków do zwiększenia napięcia pasa
-
Niedopuszczalne jest obciążenie pasów powyżej siły LC podanej na etykiecie
-
Do mocowania ładunku należy używać wyłącznie pasów nieuszkodzonych
-
Nie wolno stosować pasów jeśli są związane
Pasy transportowe należy wycofać z eksploatacji w przypadku:
-
Braku lub nieczytelnej etykiety. Zaleca się trzymanie etykiety z dala od ostrych krawędzi i miejsc które mogą ją uszkodzić.
-
Widocznych śladów przecięć i przetarć włókien poliestrowych w więcej niż 10% przekroju taśmy. Zaleca się wzrokowe sprawdzanie pasa przed i po każdym użyciu.
-
W przypadku odkształcenia taśm na skutek działania substancji agresywnych. Należy pamiętać, iż pasy poliestrowe są odporne na nieorganiczne kwasy, ale są podatne na zasady. Działanie substancji chemicznych na pasy może się nasilać wraz ze wzrostem temperatury.
-
Uszkodzeń, pęknięć elementów metalowych na skutek uszkodzeń spowodowanych korozją.
Przykład mocowania pasów transportowych