Pasy transportowe z napinaczem 4M/50MM/5T - zestaw 10 sztuk
- Dziesięć pasów transportowych z napinaczem o szerokości 50 mm, długości 4 metrów i wytrzymałości 5 ton. Zgodne z europejską normą EN-12195-2 i spełniające standardy jakości TUV GS.
Pas transportowy z napinaczem o szerokości 50 mm, długości całkowitej 10 metrów i wytrzymałości wynoszącej 5000 kg (5t). Przeznaczony do bezpiecznego i pewnego mocowania ciężkiego sprzętu i ładunku zarówno w przewozie prywatnym jak i w firmach spedycyjnych. Widoczne na etykietach symbole jednostki certyfikującej GS TUV potwierdzają spełnienie wymagań jakościowych, a także gwarantują wysoką wytrzymałość i bezproblemową pracę przez wiele lat. Pas transportowy z klamrą jest zgodny z europejską normą EN-12195-2.
Pas transportowy 10M/50MM/5T składa się z dwóch części:
-
Części krótkiej na którą składa się wygodna i ergonomiczna rączka, wysokiej jakości system zapadkowy (popularnie grzechotka, napinacz), atestowana etykieta z widocznymi wszystkimi ważnymi informacjami a także hartowanym podwójnym hakiem.
-
Części długiej składającej się z wysokiej jakości taśmy poliestrowej z wszytą metką z najważniejszymi informacjami (wytrzymałość, długość, data produkcji) i hartowanym podwójnym hakiem
Przeznaczenie pasa transportowego 5T/50MM
Pas transportowy 5T/50MM wykorzystywany jest głównie do mocowania ciężkiego sprzętu i ładunku podczas transportu na przyczepie TIR-a, na skrzyni ładunkowej, w mocowaniu towaru w kontenerach morskich i kolejowych oraz w transporcie samochodowym i prywatnym jako pas zabezpieczający bagaż. Może być również użyty do zabezpieczania towarów magazynowych i ciężkiego sprzętu budowlanego w budownictwie.
Najczęściej wykorzystywany w transporcie:
-
Drogowym
-
Morskim
-
Kolejowym
Zalety pasa transportowego
- Wytrzymałość na opasaniu 5 000 kg
-
Wytrzymałość w naciągu 2 500 kg
- Zgodność z unijną normą EN 12195-2
-
Wysoka jakość potwierdzona certyfikatem GS TUV
-
Ergonomiczna i wygodna rączka
-
Obszyta metka na obu częściach elementu
-
Oznaczenia na etykiecie w języku angielskim i polskim
-
Intuicyjne i łatwe mocowanie
Instrukcja obsługi napinacza taśmy
Ze względów bezpieczeństwa przed użyciem pasów transportowych, należy zaznajomić się z aktualnymi zaleceniami europejskiej normy UNI EN12195-1, dotyczącej prawidłowego mocowania ładunków w transporcie.
Mocowanie pasa
-
1. W pierwszej kolejności hak z części długiej należy zaczepić w odpowiednim miejscu (rama, zaczep samochodowy) a następnie taśmę przełożyć nad ładunkiem.
-
2. Hak z części krótkiej również należy zaczepić po przeciwnej stronie o ramę samochodową.
-
3. Po owinięciu ładunku koniec taśmy z części długiej należy przeprowadzić przez szczelinę napinacza a następnie naciągnąć ręcznie do uzyskania oporu.
-
4. Rękojeść z grzechotką należy przesuwać w górę i w dół w celu nawinięcia na bęben taśmy i uzyskania odpowiedniego naprężenia. Zaleca się nawinąć na bęben minimum 1,5 zwoja a maksymalnie 3 zwoje taśmy.
- 5. Po naciągnięciu taśmy, mechanizm należy zamknąć a pozostały pas złożyć i zabezpieczyć w sposób nie przeszkadzający w transporcie.
Otwieranie i luzowanie pasa
-
1. Przed rozluźnieniem pasów należy upewnić się, że ładunek i jego wszystkie składowe są stabilne i nie grożą przewróceniu ani przemieszczeniu.
-
2. W celu rozluźnienia taśmy należy pociągnąć za zapadkę klamry w kierunku rękojeści a następnie obrócić rączke uwchwytu do 180 stopni
-
3. Ręcznie wyciągnąć pas ze szczeliny bębna
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania
Mocowanie ładunku należy zaplanować przed rozpoczynaniem podróży. Ilość pasów i potrzebnego osprzętu do zabezpieczenia wyznaczyć przy pomocy normy EN 12195-1, uwzględniając kształt, rodzaj, wymiary i ciężar ładunku. Należy mieć na uwadze, iż z powodu różnych zachowań i powstającego wydłużenia w warunkach obciążenia, do mocowania tego samego ładunku zaleca się używanie dodatkowego osprzętu (np. odciągu łańcuchowe). W przypadku mocowania ładunku o ostrych krawędziach lub szorstkich powierzchniach, należy dodatkowo zastosować odpowiednie zabezpieczenia i ochraniacze.
Dodatkowe ważne informację:
-
Pas transportowy z grzechotką nie może być używany jako zawiesie
-
Nie wolno stosować dodatkowych elementów takich jak rur, drążków do zwiększenia napięcia pasa
-
Niedopuszczalne jest obciążenie pasów powyżej siły LC podanej na etykiecie
-
Do mocowania ładunku należy używać wyłącznie pasów nieuszkodzonych
-
Nie wolno stosować pasów jeśli są związane
Pasy transportowe należy wycofać z eksploatacji w przypadku:
-
Braku lub nieczytelnej etykiety. Zaleca się trzymanie etykiety z dala od ostrych krawędzi i miejsc które mogą ją uszkodzić.
-
Widocznych śladów przecięć i przetarć włókien poliestrowych w więcej niż 10% przekroju taśmy. Zaleca się wzrokowe sprawdzanie pasa przed i po każdym użyciu.
-
W przypadku odkształcenia taśm na skutek działania substancji agresywnych. Należy pamiętać, iż pasy poliestrowe są odporne na nieorganiczne kwasy, ale są podatne na zasady. Działanie substancji chemicznych na pasy może się nasilać wraz ze wzrostem temperatury.
-
Uszkodzeń, pęknięć elementów metalowych na skutek uszkodzeń spowodowanych korozją.
Pas transportowy w użyciu