Korek pęczniejący SWELLSIL - 22 mm
- Korek pęczniejący SWELLSIL o średnicy 22 mm i długości 22 mm. Przeznaczone do uszczelniania otworów po ściągach.
Korki pęczniejące SWELLSIL wykonane są z wysokogatunkowego elastomeru termoplastycznego, który pęcznieje po kontakcie z wodą. Przeznaczone są do uszczelniania otworów szalunkowych powstałych po zastosowaniu rurki dystansowej. Pęczniejące pod wpływem wody korki zwiększają swoją objętość i tworzą aktywną barierę wodoszczelną. Korki uszczelniające mogą być stosowane jako samodzielny system uszczelnień otworów technologicznych.
Standardowe korki uszczelniające dostępne są w formie walca o średnicy 22 mm i długości 22 mm. Opakowanie zawiera 100 sztuk. Na życzenie klienta możliwe wykonanie korka uszczelniającego według przekazanej specyfikacji technicznej. Możliwe do uzyskania średnice od 10 mm do nawet 70 mm, a także możliwe wykonanie korka o długości 70 mm.
Korek pęczniejący po kontakcie z wodą zwiększa swoją objętość trzykrotnie. Po odejściu wody i wyschnięciu, korek wraca do swojego pierwotnego kształtu i nie traci właściwości hydrofilowych. Proces ten umożliwia zastosowanie korka w ścianach o ciągłym bądź okresowym naporze wody.
Właściwości korka uszczelniającego SWELLSIL
Rodzaje dostępnych korków pęczniejących
-
Korek o przekroju kołowym o średnicy 22 mm i długości 22 mm - opakowanie 100 sztuk
-
Korek o przekroju kołowym o średnicy od 10 mm do 70 - według ustaleń
Pakowanie i transport
Uszczelka pęczniejąca pakowana jest w opakowania zbiorcze foliowe bądź kartonowe. Do czasu montażu należy chronić przed kontaktem z wodą. Korki należy przechowywać w temperaturze od 5 do 25 stopni C.
Zasada działania
Pęcznienie korka następuje po podejściu wody słodkiej bądź wody morskiej. Korek do betonu zwiększa swoją objętość o 300%. Proces rozprężania i kurczenia jest odwracalny. Po osuszeniu korek wraca do swojego stanu pierwotnego i nie zmienia swojego kształtu a także nie traci na właściwościach uszczelniających. Cykl ten pozwala na zastosowanie korka w miejscach znajdujących się pod stałym lub okresowym naporem wody.
Zalety stosowanego systemu
-
Długotrwałe i aktywne uszczelnienie
-
Szybki i łatwy montaż
-
Pęcznienie przy kontakcie z wodą
-
Wysoka wytrzymałość na preparaty chemiczne
-
Do uszczelnienia otworów znajdujących się pod okresowym bądź ciągłym naporem wody
Zastosowanie
Korek pęczniejący przeznaczony jest do uszczelniania otworów powstałych po pracach szalunkowych z wykorzystaniem wkładki dystansowej wykonanej z betonu, plastiku lub fibrobetonu. Zastosowanie korka pozwala zabezpieczyć powstałe po ściągu otwory technologiczne przed penetrującą wodą. Pęcznienie zapewnia dokładne wypełnienie wolnych przestrzeni i wysoką szczelność konstrukcji.
Korek uszczelniający stosowany jest w szczególności do uszczelniania:
-
Oczyszczalni ścieków
-
Podziemnych tuneli
-
Obiektów hydrotechnicznych
- Obiektów przemysłowych
Sposób montażu korka uszczelniającego SWELLSIL
Przygotowanie powierzchni
W pierwszej kolejności należy oczyścić otwór szalunkowy z wszelkich smarów, olejów i zanieczyszczeń.
Instalacja korków pęczniejących
Korek uszczelniający należy umieścić w otworze po ściągu szalunkowym i przy pomocy drewnianego kołka dobić na głębokość około 1 cm. Powstałą niszę należy uzupełnić zaprawą uszczelniającą przy pomocy pacy lub kawałka drewna. Dla zwiększenia wodoszczelności zaleca się zastosowanie korka z obu stron otworu szalunkowego.
Numeracja elementów w opisanym montażu:
-
Rurka szalunkowa tworzywowa, betonowa bądź z włóknobetonu
- Konus do zaślepienia rurki
-
Korek pęczniejący SWELLSIL
-
Zaprawa uszczelniająca
Ważne informacje
Uszczelki pęczniejące należy montować w temperaturze nie niższej niż -5C. Korki uszczelniające podczas montażu powinny być suche i nie spęcznione. Przy znacznym spęcznieniu korka należy odczekać do jego pełnego wysuszenia. Po zamontowaniu uszczelki do czasu nałożenia zaprawy należy zabezpieczyć otwór przed podejściem wody.
Przykład mocowania korka