Taśma pęczniejąca SWELLSIL 20x10 mm
- Taśma pęczniejąca SWEILLSIL o przekroju 20x10 mm przeznaczona do zabezpieczania i uszczelniania przerw technologicznych przed wniknięciem wody do struktury betonowej. 1 opak = 10 mb.
Polimerowa taśma SWELLSIL wykonana została z wysokiej jakości elastomeru termoplastycznego o właściwościach hydrofilowych. Przeznaczona jest do uszczelniania wszelkich szczelin i otworów technologicznych podczas prac związanych ze wznoszeniem żelbetowych konstrukcji monolitycznych. Taśma pozwala stworzyć aktywną barierę przeciwwodną dzięki odwracalnemu pęcznieniu po kontakcie z wodą morską i słodką. Proces pęcznienia zwiększą objętość wyrobu trzykrotnie, wypełniając wszelkie ubytki i drobne rysy w betonie.
Taśma pozwala zabezpieczyć szczeliny dylatacyjne i przerwy robocze przed penetrująca wodą. Dzięki swoim właściwościom może być stosowana jako samodzielny system uszczelniający. Wyjątkiem stanowią kompensacyjne otwory dylatacyjne w których taśma powinna być jedynie uzupełnieniem stosowanych systemów. Taśma swellsil może być alternatywą dla systemów hydroizolacyjnych takich jak węże iniekcyjne bądź taśmy PVC.
Taśma po kontakcie z wodą pęcznieje i zwiększa swoją objętość o 300%. Po odejściu wody i wyschnięciu, taśma wraca do swojego pierwotnego kształtu i nie traci właściwości hydrofilowych. Proces ten umożliwia zastosowanie taśmy w miejscach o ciągłym bądź okresowym ciśnieniu hydrostatycznym.
Właściwości taśmy SWELLSIL
Rodzaje dostępnych taśm pęczniejących
-
Taśma o przekroju prostokątnym 20x10 mm bądź 20x5
-
Taśma o przekroju kołowym fi 4, 25 mm
Pakowanie i transport
Taśma swellsil dostępna jest w jednakowych zwojach (najczęściej są to 8 lub 10 metrowe odcinki) i pakowana w zbiorcze opakowania kartonowe. Taśmę do czasu instalacji należy przechowywać w miejscu suchym i zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi. Zalecana temperatura przechowywania - od 5 do 25 st. C.
Zasada działania
Taśma polimerowa umieszczona w zamkniętym elemencie betonowym przy podejściu wody aktywuję się i zwiększa swoją objętość do 300%. Proces żelowania i pęcznienia pozwala dokładnie wypełnić wszelkie szczeliny i zarysowania w betonie, uszczelniając tym samym element konstrukcyjny. Przy okresowym naporze wody gruntowej taśma po wysuszeniu kurczy się i wraca do swojego pierwotnego stanu skupienia nie tracąc swoich właściwości mechanicznych i uszczelniających. Przy ponownym podejściu wody proces uszczelniania zaczyna się od nowa. Dzięki odwróconemu procesowi pęczniania taśma może być stosowana w miejscach częściowo odkrytych.
Największe zalety
-
Długotrwałe i pewne uszczelnienie
-
Po spęcznieniu i wysuszeniu wyrób wraca do pierwotnego kształtu
-
Łatwy i szybki montaż bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu
-
Pęcznienie przy kontakcie z wodą i opóźniony jego proces
-
Elastyczność pomaga w montażu podczas rozkładania taśmy w przejściach instalacyjnych
-
Wysoka wytrzymałość na środki chemiczne
-
Zachowanie ciągłości izolacji dzięki łatwemu przejściu z podłoża na ścianę i samoistnie uszczelniających się zakończeń taśmy
Zastosowanie
Taśma uszczelniająca swellsil przeznaczona jest do uszczelniania starych i nowych połączeń żelbetowych w elementach konstrukcyjnych. Może być stosowana zarówno do uszczelniania poziomego jak i pionowego. Zastosowanie taśmy zabezpiecza przerwy robocze, otwory technologiczne, przegrody instalacyjne przed penetrującą wodą gruntową.
Taśma polimerowa znajduję zastosowanie dla
-
dylatacji ścian, elementów prefabrykowanych, płyt fundamentowych
-
Uszczelnienia przejść przegród instalacyjnych
-
Uszczelnienie szczelin pomiędzy starymi a nowymi elementami betonowymi
-
uszczelnienie przerw technologicznych w betonowaniu
Montaż taśmy pęczniejącej
Przygotowanie powierzchni
Powierzchnia betonowa na której będzie instalowana taśma polimerowa powinna być sucha i wolna od wszelkich preparatów oleistych, smarów, zanieczyszczeń. Należy usunąć również wszelkie pozostałości po pracach budowlanych takie jak piasek, kruszywa betonu i kamienie. Taśma może być układana zarówno na płaskiej jak i na nieregularnej powierzchni betonu. Nie należy instalować taśmy na zamrożonej powierzchni bądź w miejscu ze stojącą wodą.
Montaż na elementach płaskich
Taśmę układa się w miejscu przyszłego złącza elementu betonowego z zachowaniem co najmniej 80 mm odległości od każdej z krawędzi. Należy maksymalnie zmniejszyć liczbę połączeń stosując zwoje taśm o jak najdłuższych odcinkach. W miejscach styku taśmę należy układać do czoła lub na zakładkę. Po rozłożeniu zwoju taśmę należy przymocować przy pomocy gwoździ z kołnierzem w rozstawie co 30 cm. W miejscach gdzie nie można zastosować mocowania mechanicznego (przegrody rurowe, instalacyjne, elementy plastikowe) należy zastosować klej na bazie poliuretanu, silikonu bądź cyjanoakrylu.
Mocowanie taśmy SWELLSIL na zakładkę i do czoła
Na przejścia rurowe (np. rur betonowych, metalowych, tworzywowych) w elementach budowlanych taśmę mocuję się przy pomocy kleju bądź mocowania mechanicznego. Taśmę należ dociąć na odpowiednią długość w sposób umożliwiający wykonanie co najmniej jednego zachodzącego za siebie zwoju taśmy. Następnie na przejście rurowe należy nanieść wskazany do tego klej montażowych i wykonać pełny oplot z taśmy. W przypadku mocowania mechanicznego taśmę należy unieruchomić i docisnąć do przejścia rurowego przy pomocy drutu wiązałkowego bądź nitek poliestrowych.
Mocowanie taśmy SWELLSIL w przejściach rurowych
Taśma polimerowa znajduję zastosowanie dla
-
Do mocowania taśmy na powierzchnię betonową można użyć gwoździ
-
Przy uszczelnianie elementów prefabrykowanych zaleca się unieruchomić taśmę przy użyciu kleju.
-
Do taśmy swellsill zaleca się używanie klejów poliuretanowych, cyjanoakrylowaych bądź silikonowych
-
Klej można nanosić w linii ciągłej bądź punktowo co około 10 cm.
-
Do powierzchni tworzywowych zaleca się używanie klejów bezrozpuszczalnikowych. Użycie innego kleju może uszkodzić powierzchnię.
1- Czyszczenie | 2- Nakładanie kleju | 3 - Układanie taśmy | 4 - Montaż | 5 - Łączenie końców | 6 - Betonowanie |