Hak montażowy do windy - 40 KN
- Hak montażowy do windy przeznaczony do tymczasowego zawieszenia osprzętu montażowego bądź środków ochrony osobistej.
Hak montażowy do windy stosowany jest jako tymczasowy punkt zaczepienia całego osprzętu w pracach instalacyjnych i konserwacyjnych w kabinach windowych. Element dopuszczony również do czasowego zaczepu punktów ochrony osobistej. Uszak nośny pozwala w precyzyjny i bezpieczny sposób ustawić komponenty wyposażenia szybu windowego. Przeznaczony do zabudowania w płytach żelbetowych.
Informację techniczne:
-
Produkt posiada dopuszczenie do zabezpieczania osób przed upadkiem
-
Zgodny z dyrektywą maszynową
Hak do montażu windy składa się z kompletnego fabrycznie zestawu, nie wymagającego stosowania specjalistycznych maszyn i urządzeń. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć do minimum możliwy do popełnienia błąd montażowy. Gotowy zestaw składa się z tworzywowej puszki, specjalnej jakości szekla, elementów kotwiących oraz naklejki informacyjnej. Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwie zamówienie poszczególnych elementów zestawu.
Haki montażowe do windy dostępne są w dwóch wariantach:
-
czerwony przeznaczony do obciążenia 4000 kg (WLL 40 KN)
-
niebieski przeznaczony do obciążenia 2000 kg (WLL 20 KN)
Największe zalety
-
Dopuszczenie nadzoru budowlanego
-
Montaż bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi
-
Dokładna specyfikacja i instrukcja montażu
-
Ograniczona do minimum możliwość popełnienia błędu instalacyjnego
-
Wysokiej jakości materiał użyty w produkcji
-
Może być stosowany zarówno do zaczepienia sprzętu jak i zabezpieczania osób
Zastosowanie
Hak LoadEye stosowany jest w pracach montażowych i konserwacyjnych w nadszybiu windowym. Umożliwia zaczepienie tymczasowego obciążenia osprzętu roboczego lub punktów ochrony indywidualnej bez konieczności stosowania rusztowań w szybach windowych. Typowe zastosowanie to:
-
jako punkt zaczepienie osprzętu chroniącego przed upadkiem
-
jako punkt czasowego zaczepienia elementów montażowych lub konserwacyjnych
Uwaga:
Niedopuszczalne jest stosowanie systemu kotwiącego do transportu ludzi. Nie wolno również zawieszać na jednym punkcie zaczepu zarówno osprzętu montażowego jak i elementów ochrony osobistej.
Sposób montażu
Przygotowanie
Przed montażem należy sprawdzić kompletność całego systemu kotwiącego i zapoznać się szczegółowo z podanymi informacjami. Prace montażowe należy powierzyć osobom które zostały odpowiednio przeszkolone. Z powierzchni szalunku należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, smary, oleje itp.
Hak do montażu windy należy ustawić w odpowiedniej pozycji a następnie tworzywową puszkę przybić przy pomocy gwoździ lub przykleić klejem termotopliwym w sposób uniemożliwiający przemieszczeniu się elementu w trakcie betonowania. Podczas zalewania mieszanką betonową należy unikać bezpośredniego kontaktu z zamontowanym elementem. Po stwardnieniu betonu szalunek należy usunąć zachowując przy tym ostrożność i chronić przed uszkodzeniem. Wystające gwoździe należy przyciąć aby nie doszło do skaleczenia. Po zdjęciu pokrywy zabezpieczającej, z puszki należy wyjąć szekla i ustawić w żądanej pozycji. Hak montażowy do windy przed oddaniem do użytku musi zostać dokładnie sprawdzony. Przed dopuszczeniem systemu kotwiącego do eksploatacji, punkt mocowania musi zostać zweryfikowany przez odpowiednią osobę.
Wskazówki montażowe
Należy pamiętać o stosowaniu odzieży ochronnej. Widoczna korozja, deformacja bądź spękany beton wyklucza użycie produktu
Bezpieczeństwo
W przypadku wątpliwości odnośnie przydatności systemu, należy niezwłocznie skontaktować się z projektantem lub producentem. W przypadku prac montażowych z nie przeszkolonym personelem istnieje ryzyko błędnego użycia, co może być przyczyną upadku i zagrożenia dla życia i zdrowia pracujących osób. Produkt nie należy wystawiać na działanie agresywnych substancji chemicznych. Niedopuszczalne są jakiekolwiek prace związane z uzupełnieniem, spawaniem bądź też naprawą zamontowanego systemu kotwiącego.
Opisane poniżej sytuację wykluczają używanie systemu do windy:
-
Wszelkie oznaki korozji, uszkodzenia i deformację na punkcie mocowania
-
Odpryski, pęknięcia bądź korozja na powierzchni betonowej
-
Brak stosownego oznakowania Brak spełnienia wytycznych na karcie kontrolnej
Kontrole
Hak Loadeye pfeifer powinien być okresowo sprawdzany zgodnie z wytycznymi zawartymi w książce kontroli. Przed eksploatacją system należy sprawdzić i upewnić się, że ostatnia kontrola została przeprowadzona w ostatnich 12 miesiącach przez wykwalifikowanego pracownika.