Wąż iniekcyjny do przerw roboczych - 102 mb
- Wąż iniekcyjny jednokanałowy perforowany z tworzywa. 1 rolka = 102 mb.
Wąż iniekcyjny jednokanałowy składa się z okrągłej rurki PCV o średnicy 5/10 mm oraz perforowanej powierzchni zewnętrznej. Otwory uformowane w kształcie stożka zabezpieczają węży przed dostaniem się mieszanki betonowej do środka.
Zastosowanie
Wąż iniekcyjny należy stosować do uszczelnienia szczelin roboczych w betonowych elementach budowlanych. przepustach rurowych oraz w innych rodzajach przerwach technologicznych. Podczas stosowania węży iniekcyjnych nie musimy tworzyć szalunków dla obrzeży, ani kłaść taśm oraz blach do uszczelniania.
Sposób działania
Podczas gry proces betonowania dwóch elementów budowlanych np. płyty dennej, ściany jest przesunięty w czasie, proces kurczenia się betonu może powodować powstawanie rys. Konieczne jest uszczelnienie takich rys, aby woda nie przedostawała się do niej. Dlatego po wykonaniu pierwszego betonowego odcinka należy zainstalować wąż iniekcyjny, a przy drugim betonowaniu przykrywa się go betonem. Po zakończonym procesie kurczenia, najwcześniej po 21 dniach, należy zacząć tłoczenie żywicy. Dzięki wtłoczeniu żywica przeciska się do szczeliny roboczej oraz uszczelnia wszystkie występujące rysy.
Magazynowanie
Wąż iniekcyjny należy przechowywać w suchym miejscu. W przypadku kiedy niezabetonowana część węża jest narażona na złe warunki atmosferyczne należy zabezpieczyć ją przed działaniem wody oraz zanieczyszczeń. Przed wbudowaniem zaleca się zabezpieczyć węże przed uszkodzeniami mechanicznymi
Sposób montażu
Wąż iniekcyjny należy położyć centralnie z otulina o grubości około 8 cm na wcześniej wyrównanej oraz czystej powierzchni spoiny, aczkolwiek przy ścianach o grubości powyżej 50 cm należy położyć wąż 25 cm od strony napływu wody. Do montażu służą specjalne kołki z obejmą lub obejmy z otworem, które należy rozmieścić co 15 cm. Drugim rozwiązaniem jest montaż okrągłej siatki. Końcówki węża wsuwa się do gniazda osłonowego, które musi być umieszczone w dostępnym miejscu. Innym rozwiązaniem jest stosowanie iniektorów. Odpowiednia długość jednego odcinka węża powinna być nie większa niż około 10 metrów. Należy też pilnować, aby wąż nie był zagięty. Podczas gdy wąż jest prowadzony poziomo a następnie w górę należy, aby miejsce przejścia miało kształt litery „S”. Wąż nie powinien znajdować się zbyt blisko późniejszej krawędzi betonu, ponieważ przy wtłaczaniu żywicy powstanie ciśnienie, które może uszkodzić beton.
Uwagi montażowe:
-
Podczas betonowania drugiego odcinka należy przestrzegać wskazówek, które znajdują się w normie DIN 1045 i instrukcjach DBV.
-
Należy zapoznać się z instrukcja montażu i ogólnym atestem nadzoru budowlanego.