Znaczenie i rodzaje szalunków w budownictwie
2020-06-30
Obecnie branża budowlana rozwija się z zawrotną prędkością. Plany i projekty konstrukcji tworzone są przy pomocy najnowszych programów komputerowych, dzięki którym poprawiono efektywność, bezpieczeństwo a także koszty prowadzenia inwestycji. Poprawiła się również jakość dostarczanych materiałów, pomagając uzyskać znacznie bezpieczniejsze i praktyczniejsze konstrukcje. To wszystko było możliwe dzięki zastosowaniu szalunków. Niewątpliwie, szalunki są niezbędnym elementem w budownictwie, które wspomagają proces wznoszenia konstrukcji żelbetowych od setek lat.
Deskowanie powinno być również łatwe w instalacji i demontażu, a połączenia szczelne. Najpopularniejszymi szalunkami są te wykonane ze stali, aluminium, drewna oraz tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowania, rodzaju konstrukcji i budżetu projektu, stosuje się różne rodzaje deskowania. W całym procesie deskowania, używa się także różnego rodzaju akcesoria szalunkowe takie jak płyny antyadhezyjne, korki betonowe, rurka dystansowa betonowa lub tworzywowa oraz inne elementy zgodne ze sztuką budowlaną.
Tradycyjną formą deskowania są szalunki drewniane, które używa się w mniejszych konstrukcjach. Dużą zaletą jest dostępność i niewielkie koszty. Dzięki swojej elastyczności, używa się ich do wykonania skomplikowanych elementów konstrukcyjnych.
Na rynku istnieją również szalunki betonowe, zwane również izolowanymi lub traconymi. Ten rodzaj szalunku instaluje się na miejscu budowy i oferuję wiele korzyści. Niewątpliwą zaletą jest wysoka ekologiczność szalunku oraz szybkość zabudowy. Dodatkowo po stwardnieniu betonu, deskowanie oznacza się dobrą izolacją akustyczną i termiczną.
Co to jest szalunek?
Szalunek to model formowania świeżo wylanego betonu. Szalunek, często nazywany również deskowaniem (zalecane nazewnictwo), składa się z szalunku, części wsporczych oraz elementów złącznych. Model formujący element konstrukcyjny składa się z systemu nośnego, panelu oraz akcesoriów łączących takich jak klamry, zaciski, złącza itp. Wymaga się, aby komponenty szalunku były o wystarczającej wytrzymałości, sztywności i stabilności.Deskowanie powinno być również łatwe w instalacji i demontażu, a połączenia szczelne. Najpopularniejszymi szalunkami są te wykonane ze stali, aluminium, drewna oraz tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowania, rodzaju konstrukcji i budżetu projektu, stosuje się różne rodzaje deskowania. W całym procesie deskowania, używa się także różnego rodzaju akcesoria szalunkowe takie jak płyny antyadhezyjne, korki betonowe, rurka dystansowa betonowa lub tworzywowa oraz inne elementy zgodne ze sztuką budowlaną.
Rodzaje szalunków
Obecnie najpopularniejszym wyborem są szalunki konstrukcyjne, składające się z modułów z metalowymi ramami ze stali lub aluminium, które można w łatwy sposób zamontować i zdemontować. Tego typu deskowanie można używać setki razy, co czyni je przystępnymi cenowo oraz popularnymi opcjami dla wielu firm budowlanych.Tradycyjną formą deskowania są szalunki drewniane, które używa się w mniejszych konstrukcjach. Dużą zaletą jest dostępność i niewielkie koszty. Dzięki swojej elastyczności, używa się ich do wykonania skomplikowanych elementów konstrukcyjnych.
Na rynku istnieją również szalunki betonowe, zwane również izolowanymi lub traconymi. Ten rodzaj szalunku instaluje się na miejscu budowy i oferuję wiele korzyści. Niewątpliwą zaletą jest wysoka ekologiczność szalunku oraz szybkość zabudowy. Dodatkowo po stwardnieniu betonu, deskowanie oznacza się dobrą izolacją akustyczną i termiczną.