Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Znaczenie i rodzaje szalunków w budownictwie

2020-06-30
Znaczenie i rodzaje szalunków w budownictwieObecnie branża budowlana rozwija się z zawrotną prędkością. Plany i projekty konstrukcji tworzone są przy pomocy najnowszych programów komputerowych, dzięki którym poprawiono efektywność, bezpieczeństwo a także koszty prowadzenia inwestycji. Poprawiła się również jakość dostarczanych materiałów, pomagając uzyskać znacznie bezpieczniejsze i praktyczniejsze konstrukcje. To wszystko było możliwe dzięki zastosowaniu szalunków. Niewątpliwie, szalunki są niezbędnym elementem w budownictwie, które wspomagają proces wznoszenia konstrukcji żelbetowych od setek lat. Co to jest szalunek?

Szalunek to model formowania świeżo wylanego betonu. Szalunek, często nazywany również deskowaniem (zalecane nazewnictwo), składa się z szalunku, części wsporczych oraz elementów złącznych. Model formujący element konstrukcyjny składa się z systemu nośnego, panelu oraz akcesoriów łączących takich jak klamry, zaciski, złącza itp. Wymaga się, aby komponenty szalunku były o wystarczającej wytrzymałości, sztywności i stabilności.

Deskowanie powinno być również łatwe w instalacji i demontażu, a połączenia szczelne. Najpopularniejszymi szalunkami są te wykonane ze stali, aluminium, drewna oraz tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowania, rodzaju konstrukcji i budżetu projektu, stosuje się różne rodzaje deskowania. W całym procesie deskowania, używa się także różnego rodzaju akcesoria szalunkowe takie jak płyny antyadhezyjne, korki betonowe, rurka dystansowa betonowa lub tworzywowa oraz inne elementy zgodne ze sztuką budowlaną. 

Rodzaje szalunków

Obecnie najpopularniejszym wyborem są szalunki konstrukcyjne, składające się z modułów z metalowymi ramami ze stali lub aluminium, które można w łatwy sposób zamontować i zdemontować. Tego typu deskowanie można używać setki razy, co czyni je przystępnymi cenowo oraz popularnymi opcjami dla wielu firm budowlanych.

Tradycyjną formą deskowania są szalunki drewniane, które używa się w mniejszych konstrukcjach. Dużą zaletą jest
dostępność i niewielkie koszty. Dzięki swojej elastyczności, używa się ich do wykonania skomplikowanych elementów konstrukcyjnych.

Na rynku istnieją również szalunki betonowe, zwane również izolowanymi lub traconymi. Ten rodzaj szalunku instaluje się na miejscu budowy i oferuję wiele korzyści. Niewątpliwą zaletą jest
wysoka ekologiczność szalunku oraz szybkość zabudowy. Dodatkowo po stwardnieniu betonu, deskowanie oznacza się dobrą izolacją akustyczną i termiczną. 

Znaczenie deskowania w dzisiejszym budownictwie

Deskowanie jest bardzo ważnym elementem przy wznoszeniu budynków, ponieważ nie ma żadnej innej alternatywy w postaci technologii do zastąpienia deskowania. Deskowanie pozwala zrealizować projekt budowlany zgodnie z wymogami zawartymi w projekcie. Szalunek podtrzymuje elementy zbrojenia do czasu zabetonowania i stwardnienia mieszanki betonowej, tak aby element konstrukcyjny uzyskał odpowiednią wytrzymałość i samonośność. Szalunki skracając znacznie czas prowadzenia inwestycji oraz koszty projektu, a także zapewniają odpowiedni dostęp do platform roboczych i zwiększają bezpieczeństwo. Im lepsza jakość zastosowanego szalunku, tym powierzchnia betonowa po rozdeskowania będzie dokładnie i estetycznie wykończona. 
pixel