Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2020-06-25

Uciąglanie zbrojenia systemem comax

Beton jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Cechuję go duża wytrzymałość na ściskanie i słaba wytrzymałość na siły rozciągające. W konstrukcjach żelbetowych, naprężenie ścinające przenoszone są na pręty stalowe zatopione w betonie. Możliwe to jest poprzez bardzo dobrą przyczepność betonu do prętów stalowych. Tradycyjnym sposobem uciąglanie zbrojenia polega na ułożeniu prętów na zastawkę. Zaleca się, aby zbrojenie było wykonane z ciągłych prętów, aby uzyskać wymagana przyczepność. Problem pojawia się w przypadku, kiedy betonujemy zbrojenie w różnych fazach / terminach, przez co mogą występować problemy z prawidłowym uciągleniem zbrojenia. Rozwiązaniem tego problemu są systemy zbrojenia betonu. Zbrojenie - podstawowe informację


W konstrukcjach monolitycznych zbrojenie jest nieodzownym elementem prac budowlanych. Polega na zalaniu prętów stalowych mieszanką betonową. Poprawne wykonanie zbrojenia podnosi trwałość i wytrzymałość konstrukcji żelbetowej oraz zwiększa nośność i zapewnia bezpieczeństwo przez cały okres użytkowania obiektu. Wykonuje się je w stopach fundamentowych, ścianach, płytach, słupach oraz wszędzie tam gdzie wymagane jest wzmocnienie elementu. Szczegółowe informację na temat zbrojenia, można znaleźć w projekcie konstrukcyjnym, w którym znajdują się dane techniczne takie jak klasa, gatunek stali, rozmieszczenie zbrojenia, średnica prętów zbrojeniowych oraz wymagana otulina.

Uciąglanie zbrojenia w przerwach roboczych


W przypadku kiedy musimy rozpocząć lub uciąglić zbrojenie w sąsiadującym elemencie żelbetowym, należy rozważyć zastosowanie systemu zbrojenia odginanego. Popularne comaxy pozwalają połączyć elementy konstrukcyjne na różnych fazach budowy. Stosuje się je przy połączeniu ścian, balkonów, konsoli, spoczników schodowych lub w przypadku kiedy mamy do czynienia z łączeniem elementów pod nietypowym kątem. Dostępne są w kilku rodzajach, szerokościach - najczęściej używa się typ jednorzędowy i dwurzędowy. Zbrojenie odginane comax zbudowane jest z perforowanej blachy, na której po jednej stronie przechodzą odpowiednio uformowane pręty stalowe, natomiast po drugiej stronie znajduję się zrywalny pasek, chroniący puszkę przed zanieczyszczeniami. W środku elementu umieszczone zostały zagięte pręty zbrojeniowe, które odgina się w momencie dalszego zbrojenia. Łatwy i szybki montaż sprawia, że comaxy są bardzo popularnym wyborem podczas prowadzenia inwestycji. 

Przykład zastosowania systemu comax (ściana-strop)Przykład użycia zbrojenia odginanego comax
pixel