Taśma bentonitowa WATERSTOP 20x25 mm
- Taśma bentonitowa WATERSTOP RX 103 o przekroju 20x25 mm przeznaczona do zabezpieczania i uszczelniania przerw technologicznych przed wniknięciem wody do struktury betonowej.
Taśma bentonitowa WATERSTOP to pęczniejąca taśma uszczelniająca wykonana z wysokogatunkowego bentonitu i kauczuku, przeznaczona do zabezpieczania przerw roboczych w trakcie betonowania przed podejściem wody. Taśma uszczelniająca bentonitowa podczas kontaktu z wodą zwiększa swoją objętość, wypełniając rysy, szczeliny i ubytki w betonie. Wysoka elastyczność i niewielkie rozmiary pozwalają przyspieszyć prace montażowe i ułatwiają pracę w miejscach trudnodostępnych.
Waterstop RX w zamkniętej strukturze betonu tworzy aktywną barierę przeciwwodną. Może być stosowany równolegle z innymi systemami zabezpieczającymi konstrukcję betonową przed penetracją wody. Taśma pęczniejąca bentonitowa pozwala zwiększyć hydroizolację całego obiektu bez konieczności stosowania dodatkowych materiałów, wykonywania nadlewek betonu i zgrzewanie taśm PVC.
Rodzaje dostępnych taśm bentonitowych:
-
Waterstop RX 101 o przekroju 20x25 mm
-
Waterstop RX 103 o przekroju 10x15 mm
-
Waterstop RX 101 DH o przekroju 20x25 mm o zmienionym składzie i wydłużonym czasie pęcznienia bentonitu. Tego typu taśma przeznaczona jest do uszczelniania miejsc w których może znajdować się woda zastoiskowa.
- Waterstop XP przeznaczona do miejsc o bardzo zróżnicowanych warunkach zanieczyszczenia wodą słodką i zasoloną.
Bentonitowa taśma uszczelniająca przeznaczona jest do uszczelniania obiektów znajdujących się pod ciągłym działaniem wody oraz w cyklach okresowych (wytrzymuję działanie ciśnienia hydrostatycznego). Minimalna otulina dla każdej krawędzi powinna wynosić około 80 mm. Taśmę stosuję się do betonów gdzie minimalna wytrzymałość na ściskanie wynosi 20N/mm², a ściany konstrukcji betonowej mają grubość 200 mm lub więcej.
Zasada działania
Masa bentonitowa po kontakcie z wodą zaczyna żelować a następnie powiększać swoją objętość wypełniając dokładnie wszelkie rysy i szczeliny w strukturze betonowej.
Największe zalety
-
Wysoka elastyczność i struktura plasteliny umożliwia instalację wokół przepustów kanałów rurowych w przegrodach, w miejscach nietypowych lub o skomplikowanym kształcie
-
Szybki i łatwy montaż
- Taśma pakowana w lekkie zwoje poprawiające komfort instalacji
-
Brak konieczności stosowania wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń
- Może być mocowana przy pomocy siatki lub kleju montażowego
-
Możliwość stosowania taśmy na podłożu gładkim i nieregularnym
- Taśma dostępna w kilku rozmiarach
-
Zachowanie ciągłości izolacji dzięki łatwemu przejściu z podłoża na ścianę i samoistnie uszczelniających się zakończeń taśmy
Zastosowanie
Sznur pęczniejący przeznaczony jest do poziomego i pionowego uszczelniania przerw roboczych i wszelkich połączeń elementów żelbetowych i betonowych w obszarach zespolenia nowego i starego, zastygniętego już betonu. Szczególnie taśma bentonitowa pęczniejąca stosowana jest w przegrodach o nieregularnym i skomplikowanym kształcie geometrycznym, gdzie wymaga się wysokiej szczelności. Sznur bentonitowy wykorzystywany jest również do betonowych elementów studni, szamb, oraz do przejść rur kanalizacyjnych, wodociągowych i instalacyjnych. Może być również używany w połączeniach struktur prefabrykowanych i w różnego rodzaju zbiornikach wodnych.
Przykład montażu taśmy bentonitowej
Taśmę montuję się na oczyszczonych i wolnych od wody powierzchniach (dopuszcza się powierzchnię zawilgoconą). Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, brud, rdzę oraz inne pozostałości po pracach budowlanych. Końcówki taśmy należy docisnąć w sposób zapewniający odpowiednie przyleganie - na końcach należy unikać układania taśmy na zakładkę. Taśma powinna być docinana i układana w odcinkach ciągłych tak, aby maksymalnie zmniejszyć liczbę połączeń. Należy zapewnić minimalne otulenie betonu wynoszące 80 mm. Taśma uszczelniająca pęczniejąca może być montowana przy użyciu siatki stalowej i gwoździ, tylko gwoździ lub przy pomocy kleju montażowego. Gwoździe należy mocować co 25-30 cm, a w przypadku siatki stalowej również w miejscach z dodatkowym zakładem.
Przed betonowaniem należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma pustych przestrzeni pomiędzy podłożem a taśmą na całym ciągu instalacyjnym. Produkt podczas montowania powinien być niespęczniały i suchy. W przypadku opadów deszczu lub podejścia wody, produkt należy przykryć nieprzemakalnym materiałem do czasu betonowania. Jeżeli produkt spęcznieje przed wylaniem kolejnej warstwy betonu, należy go wymienić na nowy.
Podczas uszczelniania rur i kanałów w przejściach instalacyjnych, taśmę należy dociąć a następnie przykleić klejem montażowym. Wykonany w ten sposób oplot należy dodatkowo skleić w miejscu łączenia tak, aby uchronić taśmę przed rozwinięciem.
1- Czyszczenie | 2- Nakładanie kleju | 3 - Układanie taśmy | 4 - Montaż siatki | 5 - Łączenie końców | 6 - Betonowanie |
Taśma bentonitowa w realizacjach
Nie. Taśma musi być całkowicie zanurzona w betonie.
Częściowo tak. Jednak w przypadku gruntu o wysokim poziomie zanieczyszczenia środkami chemicznymi, należy skonsultować się z producentem.