Stosowane systemy deskowań

2020-08-13
Stosowane systemy deskowańW pracach szalunkowych coraz popularniejsze stają się nowoczesne deskowania, które składają się w całości lub w większości z elementów systemowych. Takie rozwiązania posiadają szereg zalet, pomagając zwiększyć intuicyjność montażu i różnorodność zastosowań przy robotach ciesielskich. Dodatkowo, z punktu widzenia projektantów, zastosowania szalunków systemowych zmniejsza koszty prowadzenia inwestycji i zwiększa bezpieczeństwo pracującej brygady montażowej. Ze względu na zastosowanie w odniesieniu do konkretnego projektu, systemy deskowań można podzielić na kilka grup. 



System deskowań ściennych

Do wykonania ścian i elementów pionowych stosuje się deskowania ścienne, które można podzielić na dźwigarowe, ramowe oraz specjalne - przeznaczone do ścian pod nietypowych kątem. W zależności od użytego deskowania stosuję się różne akcesoria szalunkowe poprawiające komfort pracy. 
  • Deskowania ramowe dzięki łatwemu modułowi elementów montażowych są szybkie w instalacji, wytrzymałe oraz trwałe. Są najpopularniejszą grupą deskowań stosowanych do wykonania ścian żelbetowych. Elementy łączy się w pozycji leżącej lub stojącej, tworząc siatkę której wymiary oscylują w granicach 2,5 m i 3,5 m. Rama wykonana ze stali lub aluminium służy do instalacji zamków, ściągów oraz całego osprzętu potrzebnego do transportu deskowań.
  • Deskowania dźwigarowe są dużo rzadziej wybieranym rozwiązaniem - stosuje się je głównie w specjalnych projektach. Na gotowy element deskowania składają się dźwigary, sklejki budowlane wykonane według preferencji oraz rygle pozwalające połączyć system w całość
  • Deskowania specjalne - zakrzywione - Wprojektach gdzie wymagane jest wykonanie zakrzywionych elementów żelbetowych stosuje się specjalne deskowania, pozwalające osiągnąć odpowiednie nachylenie powierzchni. 

Deskowania stropowe

Deskowania stropowe wykonane są najczęściej z dźwigarów drewnianych bądź metalowych. Charakteryzują się różnorodnością zastosowania oraz szybkim montażem. Można wyróżnić deskowania stropowe modułowe, dźwigarowego oraz panelowe. W przypadku deskowania elementów wielkopowierzchniowych stosuje się płyty o zwiększonej powierzchni, które zmniejszają liczbę styków, podwyższając jakość wykonywanego elementu żelbetowego. 

Deskowania słupów i podpór

Do wykonania słupów i podpór stosuje się deskowania oparte o dźwigary drewniane, metalowe lub elementy ramowe. Wybór deskowania zależny jest od wymagań dotyczących wykończenia krawędzi, przekroju słupa bądź też pożądanej faktury betonu. Ze względu na wysokie parcie mieszanki betonowej na powierzchnie deskowania poszycie powinno być odpowiednio ukształtowane tak, aby wyeliminować problemy ze szczelnością. 
pixel