Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stal zbrojeniowa i drut wiązałkowy do budowy domu

2021-01-11
Stal zbrojeniowa i drut wiązałkowy do budowy domu

Przed rozpoczęciem inwestycji związanej z budową domu, warto zaznajomić się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi drutu wiązałkowego i stali zbrojeniowej. Są to dwa nieodłączne elementy wykorzystywane na wszystkich etapach podczas budowy domu. Wiedza dotycząca tego co zamawiamy pomaga zarówno przy wyborze prawidłowego materiału, jak i podczas kontroli towaru który został dostarczony na miejsce budowy. W projekcie pręty zbrojeniowe opisane są jako stal w klasie A-II w gatunku St50B. Warto więc wiedzieć co oznaczają podane symbole.
 

Stal zbrojeniowa

Na rynku budowlanym dostępne jest wiele rodzajów stali zbrojeniowej, które zostały określone przez klasę stali i jej gatunek. Taki podział pozwala na pogrupowanie stali zbrojeniowej według sugerowanego przeznaczenia. Warto zaznajomić się z tymi kategoriami, gdyż to może pomóc nam uchronić się od pomyłek związanych z kupnem złego materiału.

Co to jest klasa stali?

Klasa stali dotyczy właściwości wytrzymałościowych prętów zbrojeniowych i dobierana jest przez architektów na wstępnym etapie projektowania. Klasę stali określa się poprzez literę i cyfrę rzymską. Przykładowe klasy stali zbrojeniowej:

  • A-0, A-I (stal głównie pomocnicza, uzupełniająca) - stosowana między innymi w strzemionach
  • A-II, A-III, A-IIIN (stal główna, nośna) - stosowana do wykonania zbrojenia głównego

Jak zweryfikować klasę prętów zbrojeniowych składowanych na budowie?

  • Klasa A-0 - pręty gładkie
  • Klasa A-I - pręty gładkie z widocznie namalowanym czerwonym paskiem
  • Klasa A-II - pręty żebrowane podłużne
  • Klasa A-III - pręty żebrowane w kształcie jodełki

Co to jest gatunek stali?

Gatunek stali dotyczy właściwości technologicznych stali zbrojeniowej. Informuje nas o tym z czego została wykonana, jaka jest zawartość węgla, czy jest przeznaczona do spawania itp. Gatunek stali określany jest poprzez kombinację cyfr i liter. Jest to informacja przeznaczona głównie dla producentów, jednak warto mieć ogólne pojęcie co oznacza stwierdzenie gatunek stali, i jak go rozszyfrować

Jaki drut, pręt zbrojeniowy wybrać do budowy domu?

Wszystkie niezbędne informację dotyczące stali zbrojeniowej jak i jej ilości powinny znajdować się w projekcie. Do zbrojenia głównego zazwyczaj stosuje się pręt zbrojeniowy o średnicy fi 12 mm i długości 12 metrów. Drut używany w elementach pomocniczych (strzemiona, przewiązki) ma średnicę najcześciej 6 mm.

 

Warto pamiętać o tym, że pręty zbrojeniowe sprzedawane są na tony, a nie na sztuki i dlatego nie w każdej hurtowni dostaniemy orientacyjną cenę za 12 metrowy odcinek pręta zbrojeniowego. Cena za tonę prętów zbrojeniowych fi 12 mm jest zależna od ceny stali i waha się od 2500 zł do nawet 3500 zł. Pręty i druty stalowe używane są na każdym etapie budowy, od fundamentów, poprzez stropy, aż po wieńce dachowe, dlatego aby zmniejszyć koszty transportu warto kupić materiał w jednym zamówieniu. Należy jednak przy tym pamiętać, aby dostawę materiałów umówić zaraz przed rozpoczęciem prac ekipy budowlanej, aby pręty nie były za długo składowane na placu budowy.

 

 

Jaki drut wiązałkowy do zbrojeń?

Do podwiązywania zbrojeń budowlanych stosuje się najczęściej drut wiązałkowy miękki o średnicy 1,4 mm. Równie często używa się drutu wiązałkowego o średnicy 1,2 mm (w zależności od preferencji zbrojarzy), jednak drut wiązałkowy 1,4 mm cechuję się większą wytrzymałością i nie pęka podczas użytkowania. Cena drutu fi 1,2 mm i fi 1,4 mm jest podobna i waha się w granicy od 6 do nawet 11 zł za kilogram. Na rynku dostępne są druty pakowane w kręgi 5 lub 30 kg, lub zwijane w poręczne motki o wadze 200 gramów.

Ile kg drutu wiązałkowego na budowę domu?

Ilość potrzebnego drutu zależy między innymi od sposobu montażu, rozstawu strzemion czy też ilości łączonych elementów. W celu oszacowania potrzebnego drutu zbrojeniowego można posłużyć się tymi wartościami:

  • przyjmuje się średnio 8-13 kilogramów drutu wiązałkowego na tonę stali zbrojeniowej

Na dom 150 m2 warto na początek zabrać 10 lub 20 kg drutu wiązałkowego.

pixel