Środki ostrożności na placach budowy

2020-07-09
Środki ostrożności na placach budowyCodzienna praca na placu budowy wiąże się z pewnym ryzykiem, które można ograniczyć stosując konieczne środki ostrożności. Zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy spoczywa nie tylko na inżynierach i projektantach, ale także na pracującym personelu. Im bardziej przestrzegane są zasady BHP, tym mniej wypadków na placach budowy. Odpowiednie rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa należy wdrażać również dzięki nowoczesnym dostępnym technologiom.



Środki bezpieczeństwa w systemach szalunkowych

Zawsze należy zadbać o odpowiednie szkolenie w zakresie prawidłowego montażu i demontażu szalunku, który powinien być odbywany według instrukcji dostarczonych przez producenta. Deskowanie powinno być ustawione wedle projektu i odpowiednio podparte. W przypadku ustawiania szalunku o wysokości powyżej 5 metrów należy zamontować rusztowanie i zapewnić poręcze ochronne. Wsporników, prętów nie powinno się ustawiać w miejscach takich jak drzwi, okna i rusztowania. Należy pamiętać, aby w pracach wysokościowych zapinać pasy bezpieczeństwa a wszelkie narzędzia trzymać zamocowane na linie.

Bezpieczne wznoszenie rusztowania


Przed wzniesieniem rusztowania należy dokładnie przeanalizować wszystkie występujące czynniki takie jak masę rusztowania, ciężar pracującego personelu, stabilność nawierzchni na której mają być ustawione podpory oraz dostateczny dostęp do platformy roboczej. Każda krawędź i zakończenie powinno być odpowiednio zabezpieczone poręczami. Należy również zadbać o zainstalowanie siatek ochronnych, w celu zabezpieczenia przed upadkiem narzędzi czy sprzętu z rusztowania. W planowaniu wznoszenia rusztowania trzeba uwzględnić również zagrożenie elektryczne i zadbać o prawidłowe rozmieszczenie instalacji i zabezpieczenie przewodów.

Środki ostrożności w pracach zbrojeniowych


Roboty zbrojarskie należy wykonywać w odpowiednim ubraniu ochronnym (kask ochronny, rękawice ochronne oraz okulary). W przypadku robót na wysokości powyżej 2 metrów, pracujący personel powinien być przypięty szelkami bezpieczeństwa, a wszystkie wystające pręty zbrojeniowe zasłonięte taśmą ochronną lub przy pomocy osłony BHP z tworzywa sztucznego. Wszystkie pręty zbrojeniowe powinny być składowane w wydzielonych miejscach na twardej i odwodnionej nawierzchni. Średnice prętów powyżej 20 mm należy giąć za pomocą giętarek mechanicznych. W przypadku przenoszenia elementów zbrojeniowych przy pomocy żurawia, należy transportowany element odpowiednio ustabilizować i zabezpieczyć przed wysunięciem się.
pixel