Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rola i typ podkładek podszybowych

2020-09-09
Rola i typ podkładek podszybowychPrawidłowy montaż pakietów szybowych zależy od wielu czynników, ale najbardziej istotnym jest odpowiednie ułożenie szyby. Wypieranie szyb pozwala zapewnić prawidłowe działanie okna przez cały okres eksploatacji bez powstawania naprężeń, które mogą prowadzić do uszkodzenia szyby i w efekcie kosztownych napraw. Aby poprawnie rozłożyć ciężar szyby stosuje się specjalne podkładki dystansowe do szklenia okien.Jaką funkcję pełnią podkładki podszybowe?


Podkładka podszybowa jest ważnym elementem w szkleniu okien, ponieważ zapewnia  prawidłowe połączenie pomiędzy krawędzią szyby a ościeżnicą oraz współdecyduje o długoletnim i bezawaryjnym działaniu okna. Na poprawne działanie okna ma wpływ nie tylko odpowiednie umiejscowienie podkładek dystansowych, ale również materiał z którego są wykonane, a co za tym idzie jego twardość, odporność na zadane obciążenia, jak i również jakość barwnika i jego tolerancja. Różnorodne konstrukcje okien wymagają stosowania podkładek o różnej budowie i grubościach. Niewątpliwą zaletą podkładek jest ich ząbkowata powierzchnia, która umożliwia uzyskanie dowolnej grubości, dzięki nałożeniu kilku elementów na siebie. Niezależnie od tego jaką podkładkę wybierzemy, musi ona spełniać następujące funkcję:

  • powinna zapewniać odpowiednią kompensację pary wodnej i wentylację
  • powinna chronić krawędź szyby przed uszkodzeniami oraz ramkę zespalającą
  • powinna zapewniać prawidłowe działanie okna podczas całego okresu eksploatacjiPodkładki do okien o grubości od 1 mm do 6 mmTypy podkładek dystansowych


Podkładki do okien w zależności od rodzaju i budowy mogą spełniać różne funkcję, a ocenia się je po miejscu montażu i sugerowanym przeznaczeniu. Do najczęściej używanych podkładek dystansowych można zaliczyć:
  • Podkładki nośne które służą do poprawnego przenoszenia ciężaru pakietu szybowego na konstrukcję ramy okiennej. 
  • Podkładki dystansowe zapewniające zachowanie odpowiedniego odstępu między ościeżnicą a pakietem szybowych i pozwalają uniknąć powstających naprężeń które mogą uszkodzić szybę. 
  • Podkładki systemowe inaczej podkładki wyrównawcze, które są przeznaczone do konkretnego systemu okiennego. Te podkładki zapobiegają przesuwanie profili skrzydeł i zapewniają dodatkową wentylację w obszarze luzu. 

Jak wypierać szybę?


Masę szyby rozkłada się przy pomocy podkładek dystansowych w sposób umożliwiający podniesienie szyby. Dzięki temu występujące siły rozkłada się na okucie oraz przez konstrukcję nośną na ścianę. Podkładki dystansowe pod okna należy dobrać do konkretnego rodzaju okna i jego wrębu szybowego. Ustawienie podkładek zależy od sposobu otwierania okna i funkcji jaką mają pełnić. Przyjmuje się odstęp między podkładką a narożem okiennym na długość jednej podkładki (około 10 cm). Szerokość podkładki należy dobrać w zależności od grubości pakietu szybowego i uwzględnić dodatkowe 2mm. Długość podkładki dystansowej powinna wynosić około 100 mm, aby maksymalnie zmniejszyć obciążenia punktowe. 
pixel