Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

O czym pamiętać korzystając z pasów transportowych

2023-03-16
O czym pamiętać korzystając z pasów transportowych

O czym trzeba pamiętać korzystając z pasów transportowych?

Podczas korzystania z pasów transportowych pamiętamy aby zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne aby nie doprowadzić do żadnego wypadku podczas przewozu ładunku oraz aby przewożone produkty dotarły na miejsce w stanie nienaruszonym.

 


 

Na co zwracać uwagę podczas korzystania z pasów?

Na wstępie trzeba zaznaczyć aby zwrócić szczególną uwagę na to, że pasy służą wyłącznie do mocowania i zabezpieczenia ładunku a nie do jego podnoszenia bądź przemieszczenia z jednego miejsca do drugiego. Jedyną właściwą metodą mocowania pasa jest napinanie go ręcznie.

Homologacja

Etykieta produktu to podstawa. Warto się z nią dobrze zapoznać oraz upewnić się, czy jest ona czytelna i wszystko jest napisane poprawnie. Na takiej etykiecie są zawarte bardzo ważne i istotne informacje między innymi z jakiego materiału został wykonany pas oraz jaka jest jego wytrzymałość. Uniknie się tym sposobem pomyłek i skutków jakie mogłyby się pojawić od złego dobrania produktu pod przewóz ładunku. Pamiętajmy, że pasy transportowe to nie zabawka. 

Uszkodzenia

Nie stosujemy pasów gdy zauważymy, że posiadają uszkodzony szew, rozcięcie czy przetarcie. Haki odgrywają bardzo ważną rolę nie możemy stosować produktu gdy mają odkształcenie, pęknięcie oraz gdy widać rdzę. Takie pasy nie są sprawne nie gwarantują odpowiedniego mocowania ładunku należy wymienić pas na nowy, bez żadnych uszkodzeń. Przed mocowanie warto upewnić się czy hak działa sprawnie, płynnie i czy się nie zacina.

Jak wyznaczyć ilość pasów transportowych?

  • Przy określeniu liczby i rodzaju pasów jakie będą potrzebne do poszczególnych towarów należy wziąć pod uwagę typ,wielkość,kształt oraz ciężar przewożonego ładunku.
  • Warto również uwzględnić czynnik tarcia między podłożem a ładunkiem.
  • Najważniejsze o czym należy bezwzględnie pamiętać to nie przekraczać parametrów umieszczonych na etykiecie(LC,STF oraz SHF).
  • Zawsze stosujemy się do zasad widniejących na etykiecie. Wartości umieszczane są nie bez powodu. Informują jak prawidłowo dobrać pas do ładunku w ten sposób towar nie przemieści się podczas przewozu co gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
  • Należy zawsze stosować minimum 4 pasy do zabezpieczenia ładunku.
  • W wyznaczaniu ilości pasów działamy według normy PN-EN 12195-1.
pixel