Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak uszczelniać przerwy dylatacyjne?

2020-07-22
Jak uszczelniać przerwy dylatacyjne?Ze względu na wahania temperatury beton kurczy się i rozszerza. W porównaniu do innych materiałów nie jest to nic niezwykłego, jednak stanowi wyzwanie dla projektantów i wykonawców, którzy wznoszą obiekty żelbetowe. Konsekwencją tych zjawisk mogą być rysy a nawet pęknięcia w samej strukturze żelbetowej. Aby uniemożliwić tworzenie się rys i pęknięć przez przesuwanie budynku, stosuje się przerwy dylatacyjne które są podzielone na odpowiednie odcinki.Przerwy dylatacyjne w konstrukcjach


W budownictwie szczelinę dylatacyjna określamy jako specjalnie zaprojektowanie rozdzielenie środkowej części konstrukcji w celu odciążenia struktury budowli spowodowanym ruchem obiektu poprzez zmiany temperatury, kołysanie spowodowane wiatrem czy osiadaniem budowli. Termin szczelina / przerwa dylatacyjna jest powszechniej stosowana, ponieważ odnosi się do ruchu budynku obejmującego zarówno rozszerzanie jak i ściskanie. 

Zaprojektowana szczelina dylatacyjna przecina konstrukcję budynku i pozostawia luki, które mogą przepuszczać wodę i prowadzić do szybkich procesów destrukcyjnych. Aby zapobiec temu zjawisku, szczelinę wypełnia się odpowiednimi materiałami, które blokują dostanie się wody i przywracają wodoszczelność całej konstrukcji żelbetowej. Błędnie zaprojektowana lub źle wykonana izolacja wodochronna, może skutkować usterkami budowlanymi które wiążą się z kosztownymi pracami remontowymi.

Uszczelnianie przerw dylatacyjnych


Woda może przedostawać się do struktury żelbetowej poprzez ruch elementów oraz szczelin dylatacyjnych. Aby zabezpieczyć i odpowiednio uszczelnić powstałe szczeliny  używa się taśm termoplastycznych wykonanych z PCV. Charakteryzują się podwyższoną odpornością na substancje chemiczne, starzenie, temperaturę oraz są wysoce elastyczne. Można wyróżnić trzy typy taśm dylatacyjnych - wewnętrzne które instaluję się w środku elementu betonowego, zewnętrzne które układane są na powierzchni oraz zamykające. Zastosowanie taśm pozwala zapewnić wysoką szczelność i wydłużyć ścieżkę penetracji wody. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają trwałe uszczelnienie nawet podczas przemieszczania się płyt betonowych.

Przykład mocowania taśmy pvc w szczelinie dylatacyjnej


Ze względu na zastosowanie można wyróżnić dwa typy systemów uszczelniających. Pierwszą grupą są materiały służące uszczelnieniu połączeń nieruchomych. Zazwyczaj aktywnym składnikiem jest rozszerzająca się masa bentonitowa. Gdy materiał zostanie wystawiony na działanie wody, rozszerza się powodując rozprężenie i uszczelnienie. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku uszczelnień bez ruchu - podczas przemieszczeń elementów taśma może się złamać i stracić swoje właściwości wodochronne. 

Dla połączeń elementów betonowych w których występuje ruch, stosuje się taśmy uszczelniające elastyczne. Konstrukcja taśmy pozwala przy ruchu wytworzyć membranę która rozciąga się od jednej strony do drugiej. Taśmy uszczelniające do spoin ruchomych należy zainstalować przed wylaniem betonu i wyrównać ze środkiem szczeliny.
pixel