Jak stosować pasy transportowe do przewożenia motocykla?

2023-05-04
Jak stosować pasy transportowe do przewożenia motocykla?

Czasami motocykl musi zostać przewieziony przez pojazd na czterech kołach, zamiast jechać samodzielnie. W takich sytuacjach ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć jednoślad, najlepiej za pomocą pasów transportowych specjalnie przystosowanych do tego celu. Motocykl może wymagać transportu podczas zakupu, wyścigów torowych, zagranicznych podróży czy przeprowadzek. Kluczowe jest wówczas zabezpieczenie nie tylko konstrukcji motocykla, ale również jego delikatnych części, które mogą ulec uszkodzeniu lub zarysowaniu.


 

Na czym przewozić motocykl?

Do indywidualnego przewozu motocykla często używa się przyczep, busów lub vanów z złożonymi lub zdemontowanymi tylnymi siedzeniami. W każdym przypadku ważne jest odpowiednie zabezpieczenie jednośladu.

Najłatwiej przewieźć motocykl na specjalnej przyczepce motocyklowej, która posiada najazd, uchwyt na przednie koło, szyny utrzymujące koła oraz uchwyty do mocowania pasów transportowych. Wadą tego rozwiązania jest cena, chociaż możliwy jest również wynajem. Klasyczne przyczepki i busy są również odpowiednie do transportu motocykli, ale wymagają większego wysiłku w zakresie zabezpieczeń. Warto zainwestować w dodatkowe uchwyty, kratownicę lub gumową matę na podłogę oraz najazdy lub specjalne platformy do kamperów i busów.

 

Jakie pasy transportowe wybrać do przewozu motocykla?

Wybór odpowiednich pasów transportowych jest kluczowy. Najlepszym rozwiązaniem są pasy motocyklowe o odpowiedniej długości i szerokości. Nie zaleca się używania pasów szerszych niż 50 mm i dłuższych niż 4 m, ale też nie warto wybierać zbyt wąskich pasów. Standardowe pasy mają 25 mm szerokości i wytrzymują obciążenie 500-1000 kg, ale można również wybrać pasy o szerokości 30-50 mm.

Jakość pasów jest równie ważna. Powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów i mieć odpowiedni system mocowania. Profesjonalne pasy mają również dodatkowe rękawy ochronne oraz tzw. trawkę zabezpieczającą przed porysowaniem przez napinacz.

Polecane pasy do motocykla:

  • Pasy jednoczęściowe 25 mm, 800 kg
  • Pasy dwuczęściowe (z napinaczem), 800 kg
  • Pasy jedno i dwuczęściowe 35 mm, 2000 kg

 

Mocowanie motocykla

Podczas mocowania motocykla należy pamiętać o kilku zasadach. Potrzebne są co najmniej cztery pasy, które utrzymają jednoślad w pionie i zapobiegną przemieszczaniu się w przód i w tył. Mocowania powinny być możliwie szeroko rozstawione, co zapewni stabilność motocykla. Pasy należy zamocować na trwałych elementach motocykla, takich jak kierownica lub dolna półka.

Motocykl powinien być ustawiony pionowo i dobrze zabezpieczony bez zbędnego luzu. Dopuszczalny przechył na jedną stronę wynosi około 5 cm. Należy również zabezpieczyć jednoślad przed przesuwaniem się do przodu i do tyłu, mocując pasy równolegle do niego, zwykle na tylne koło.

Na koniec należy sprawdzić napięcie wszystkich pasów i ruszyć w drogę. Po kilku kilometrach warto zatrzymać się i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli przewożony jest więcej niż jeden motocykl lub znajduje się on blisko ściany, warto zastosować ochronny rękaw na kierownicę.

Warto unikać kilku błędów podczas transportu motocykla:

  1. Nie mocować motocykla do ruchomych elementów przyczepki czy samochodu.
  2. Nie stawiać motocykla na stopce (ani bocznej, ani centralnej).
  3. Nie montować pasów w taki sposób, że dotykają ostrych krawędzi.
  4. Nie blokować hamulca.
  5. Nie używać pasów, które mogły ulec uszkodzeniu lub mają widoczne ubytki.

 

Podsumowanie

Przewożenie motocykla oraz jego mocowanie na przyczepce czy w busie nie jest trudne, jeśli przestrzegane są odpowiednie zasady. Tylko właściwe zabezpieczenie i ostrożna jazda gwarantują bezpieczeństwo zarówno dla motocykla, jak i innych uczestników ruchu. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w przewożeniu motocykla, poproś o pomoc kogoś, kto się na tym zna.

pixel