Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2020-07-15

Do czego służą preparaty antyadhezyjne?

W przemyśle budowlanym ciągle dąży się do poprawy stosowanych preparatów, tak aby były bardziej ekologiczne, czystsze, bezpieczniejsze oraz zrównoważone. Jednym z nieodłącznych części podczas wznoszenia konstrukcji monolitycznych są środki antyadhezyjne, które wykorzystuję się przy betonie zwykłym oraz architektonicznym. Zastosowanie preparatów antyadhezyjnych pozwala ułatwić pracę związaną z betonowaniem i szalowaniem, a także tworzy gładką i estetyczną powierzchnię betonu. Tworzą krytyczną bariery pomiędzy powierzchnią betonu a formą szalunku. Zastosowanie preparatów antyadhezyjnych. 


Środki antyadhezyjne stosowane są w pracach szalunkowych w celu zapobiegania przywierania świeżo wylanego betonu do powierzchni deskowania (sklejki drewnianej, formy metalowej, aluminiowej czy z tworzywa sztucznego). Przedłużają żywotność formy i ułatwiają oddzielenie szalunku od zastygłej powierzchni betonu. W betonie architektonicznym pozwalają uzyskać gładką i estetyczną powierzchnię bez żadnych plam i odbarwień.

Brak stosowania preparatu antyadhezyjnego w betonie

Jak stosować środki antyadhezyjne do betonu?


Przed użyciem należy sprawdzić preparat pod względem osadów i zamieszać, w celu uzyskania jednolitej substancji. Płyn antyadhezyjny można nakładać za pomocą pędzli lub przy pomocy rozpylacza ciśnieniowego. Należy pamiętać aby powłoka formy bądź szalunku była wolna od zanieczyszczeń. Wszystkie brudy zawarte przed nałożeniem preparatu będą widoczne po rozszalowaniu formy.

Nie nakłada się preparatu w pobliżu zbrojenia lub prętów zbrojeniowych, gdyż zabrudzenie środkiem antyadhezyjnym uniemożliwi poprawne kotwienie zbrojenia w betonie. Nakładanie przy pomocy pędzli i szczotek podnosi zużycie preparatu nawet 7-krotnie. Bardziej wydajnym sposobem nakładania jest rozpylanie natryskowe. Służy do tego spryskiwacz plastikowy do płynu antyadhezyjnego, który po odpowiednim ustawieniu rozpylania (duża powierzchnia rozpylania), pozwala wytworzyć cienką membraną o pożądanych właściwościach. Ciśnienie rozpylacza ręcznego umożliwia wytworzenie ciśnienia o wartości około 2 bar, które jest wystarczające aby nanieść odpowiednią ilość preparatu na powłokę szalunku.

W przypadku betonu architektonicznego należy zadbać o optymalną ilość naniesionego środka na powierzchnię formy. Zbyt duża ilość preparatu ułatwi oddzielenie formy od betonu ale może powodować trwałe plamy i odbarwienia na powłoce betonu. 

Powszechnie stosowane preparaty antyadhezyjne

Na rynku dostępne są dwa rodzaje środków antyadhezyjnych - te które wytwarzają barierę na styku szalunek - powłoka betonowa, oraz te które są reaktywne chemicznie. 
  • Preparaty wytwarzające cienką barierę na styku betonu z formą, są najczęściej wytwarzane ze środków na bazie oleju z domieszką różnego rodzaju innych dodatków i nie wchodzą w reakcję z powłoką betonową. Większość środków barierowych nie jest polecana do betonu elewacyjnego.
  • Chemicznie środki reaktywne reagują z jonami wapnia i zapobiegają wiązaniu się szalunku z betonem. Dzieli się je na częściowo reaktywne i całkowicie reaktywne. Preparaty aktywnie chemicznie polecane są do betonu architektonicznych, ponieważ nie przebarwiają betonu i nie powodują plam na jego powierzchni. 
pixel