Czym jest żelbet?

2020-06-17
Czym jest żelbet?Żelbet to materiał kompozytowy i jest on najczęściej używanym materiałem w nowoczesnym budownictwie. Beton sam w sobie jest materiałem kruchym, posiadającym bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie. Niezbrojony, zwykły beton nie nadaje się do użycia w wielu konstrukcjach. Sam beton posiada niską wytrzymałość na naprężenia wywołane silnym wiatrem, wibracją itp. 


Czym różni się żelbeton od betonu zwykłego?

W żelbecie naprężenia przenoszone są na pręty zbrojeniowe, podczas gdy beton podtrzymuję obciążenie, wywoływane w całym elemencie konstrukcyjnym. Dzięki temu beton zbrojony jest odporny na wibrację i wstrząsy i może tworzyć konstrukcję cienkie, o mniejszym przekroju powierzchni, aby utrzymać obciążenia.

Ogólna wytrzymałość betonu zwiększa się stosując różnego rodzaju dodatki i wzmocnienia w postaci siatki, prętów stalowych, drutów, które osadza się w betonie przed związaniem. Wzmocnienie betonu nazywa się potocznie zbrojeniem. Połączenie tych dwóch materiałów tworzy silne wiązanie, które jest w stanie się oprzeć działaniu sił zarówno ściskających jak i rozciągających. 

Żelbet - jego właściwości

Żelbet może być betonowany na miejscu (in situ) lub prefabrykowany, i jest wszechstronnie wykorzystywany - między innymi ściany, belki, kolumny, fundamenty, płyty itp. Ważnym czynnikiem jest sama otulina betonu. Zbrojenie jest zazwyczaj umieszczane w obszarach betonu, które podlegają największym naprężeniom.

W przypadku popękania czego skutkiem jest korozja prętów stalowych w żelbecie, właściwości konstrukcji ulegają pogorszeniu. Otulina betonu chroni pręty przed czynnikami zewnętrznymi. Do uzyskania odpowiedniej otuliny, używa się punktowe dystanse pod zbrojenie wykonane z tworzywa lub betonu, lub dystanse betonowe liniowe.

Żelbet jest bardzo trwałym materiałem i wymaga niewielkiej konserwacji. Z natury jest materiałem ogniotrwałym. Zbrojenie wykonuje się zazwyczaj z recyklingowanego złomu a w trakcie rozbiórki budynku, zbrojenie można oddzielić od betonu i poddać ponownemu recyklingowi.
pixel