2020-08-19

Beton architektoniczny w nowoczesnym budownictwie

beton licowy jako element wykończenia zewnęrznego


Beton architektoniczny stał się bardzo popularny w ostatnich latach ze względu na wysokie walory estetyczne oraz mnogość form nowoczesnej architektury. Wiele opcji tworzenia powierzchni betonu architektonicznego sprawia, że charakterystyka projektu  (w której zawarte są formy, kolor, poszycia, spoiny w betonie) decyduje o końcowym wrażeniu całego projektu budowlanego. W związku ze złożonością wykonania betonu architektonicznego, duży nacisk kładziony jest na dobór odpowiedniego systemu szalunkowego, odpowiedniej mieszanki betonowej o wymaganym składzie, czy też uwzględnienie pozostałych czynników wpływających na końcową powierzchnię betonu. 



Czym właściwie jest beton architektoniczny?


Beton architektoniczny jest to odmiana betonu charakteryzująca się estetyczną powierzchnią betonu wykonaną w oparciu o zdefiniowane wymagania zawarte w projekcie. Beton architektoniczny pod względem trwałości i wytrzymałości jest na tym samym poziomie co beton zwykły, jednak różnica polega na stylistyce i wykończeniu elementów powierzchni, które są bardziej estetyczne i nie wymagają przykrywania go powłokami wykończeniowymi. Jego struktura cechuję się widoczną fakturą strukturalną oraz gładką powierzchnią. Ze względu na łatwość formowania elementów z betonu architektonicznego, stosuję się go zarówno wewnątrz (beton architektoniczny) jak i na zewnątrz budynków (beton licowy).

Beton licowy to częste określenie wymienne dla terminu betonu architektonicznego, które jest stosowane jako ogólne pojęcie odnoszące się do estetycznej powierzchni betonu. Natomiast w branży budowlanej termin beton licowy stosuje się do określenia betonowych zewnętrznych powierzchni konstrukcyjnych. Od betonu architektonicznego różni się również sposobem wykonania, w którym płyty architektoniczne wytwarzane są przy pomocy walca i przy mniejszym zużyciu materiałów zbrojeniowych. Natomiast beton licowy wylewany jest na miejscu budowy, w specjalnie przygotowanym do tego formach szalunkowych.

Tak wygląda beton licowy inaczej architektoniczny


Wykonanie betonu licowego


Beton licowy jest materiałem bardzo wszechstronnym, pozwalającym uformować go w dowolny kształt. Dzięki temu jest jednym z
najczęściej używanych materiałów budowlanych stosowanych w obszarach budownictwa. W wykonaniu betonu architektonicznego pomocne są również listwy betonowe które pozwalają zachować odpowiednią estetykę powierzchni. Beton licowy formowany jest przy pomocy specjalnych deskowań, które nadają określoną strukturę powierzchni i wymaganą formę betonu. Na efekt końcowy i ostateczny wygląd powierzchni betonu licowego mają wpływ:
  • System deskowania i jego poszycie
  • Składniki mieszanki betonowej - jakość cementu oraz dodane dodatki i barwniki
  • Odpowiedni płyn antyadhezyjny
  • Końcowa obróbka powierzchni - polerowanie, piaskowanie itp.
  • Impregnowanie i powłoki barwiące
  • Prawidłowy sposób wykonania

Dla wykonania elementu konstrukcyjnego należy szczególnie zwrócić uwagę na wymagania dotyczące powierzchni betonu. Współpraca wszystkich zaangażowanych w projekt podmiotów jest niezbędna, aby sprostać oczekiwaniom i wymaganiom klientów. W celu wykonania projektu z betonem architektonicznym należy zwrócić uwagę na:
  • Cechy jakościowe jakie powinien posiadać beton architektoniczny
  • Wymagania określone w dokumentach przetargowych
  • Wymagania stawiane w systemach szalunkowych
  • Wymagania dotyczące składu mieszanki betonowej, produkcji oraz sposobu wykonawstwa

Przykłady zastosowania w budownictwie lądowym betonu licowego

Przykład zastosowania betonu licowego w budynku Drugi przykład zastosowania betonu licowego most Zastosowanie betonu licowego w metrze na schodach
pixel