Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aprobaty techniczne i certyfikaty w budownictwie

2020-09-03
Aprobaty techniczne i certyfikaty w budownictwiePrzedsięwzięcia budowlane wiążą się z doborem odpowiednich materiałów i rozwiązań technicznych. Wszystkie stosowane wyroby budowlane powinny posiadać  niezbędne certyfikaty i aprobaty techniczne, dzięki którym mamy pewność że produkty są wysokiej jakości i trwałości oraz że zostały dokładnie przebadane i nie zagrażają bezpieczeństwu. Ponadto, produkty bez atestów mogą być słabe jakościowo, co skutkowało będzie kosztownymi naprawami w przyszłości. Certyfikaty i aprobaty techniczne


Certyfikaty i aprobaty techniczne to powszechne dokumenty które są regulowane przez polskie prawo i zostały odpowiednio przystosowane do obowiązujących norm unijnych. Te dokumenty dopuszczają konkretne produkty i materiały budowlane do powszechnego użytku i do zastosowania ich w budownictwie oraz pozwalają wprowadzić towar do obrotu. Aby otrzymać te dokumenty należy spełnić liczne standardy bezpieczeństwa oraz wymagania techniczne dla danego wyrobu, które warunkowane są przez specjalnie powołane do tego instytucję. W Polsce wszelkie certyfikaty budowlane takie jak na przykład: badanie zgodności wyrobu, wydawane są przez Instytut Techniki budowlanej. Aby rozpocząć proces certyfikacji, trzeba uprzednio złożyć odpowiedni wniosek wraz z wszystkimi załącznikami oraz wpłacić wymaganą kwotę podaną w cenniku certyfikacji.

Instytut Techniki Budowlanej - aprobata techniczna


ITB pozwala uzyskać potwierdzenie parametrów technicznych danego wyrobu oraz określa jego przydatność do zastosowania go w rozwiązaniach budowlanych. Dokument można uzyskać po uprzednim złożeniu niezbędnych dokumentów i wydawana jest przez ITB na podstawie rozporządzenia z 8 listopada 2014 Ministra Infrastruktury. Aprobata Techniczna wydana przez instytut techniki budowlanej stanowi odniesienie do Krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych oraz nadaje znak budowlany oznaczony symbolem B - certyfikat krajowy.. Przykładem produktu który posiada Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych jest zbrojenie odginane comax bądź listwy betonowe, dostępne w naszej ofercie. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie www.itb.pl.

Wyrób budowlany - wymagania


Posiadanie wyrobów spełniających wymagania stawiane przez sektor budowlany i regulacje państwowe wpływa na jakość i wiarygodność oferowanych produktów. Dzięki temu klienci mają pewność że produkt przed wprowadzeniem do obrotu został dokładnie przebadany, spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i wszystkie parametry techniczne produktu są poprawne, natomiast producenci mogą weryfikować swoje produktu oraz poddać je kontroli jakości. Niezbędne jest, aby materiały budowlane znakowane odpowiednimi certyfikatami i aprobatami spełniały takie warunki jak:
  • ochrona przed pożarem
  • zdrowie i higiena pracującego personelu
  • ochrona środowiska
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • ochrona przed drganiami i hałasem
  • odpowiednia izolacyjność cieplna
  • niska energochłonność
  • bezpieczeństwo konstrukcji (nośność i stateczność)
pixel