Użytkowanie i czyszczenie płyt szalunkowych
2020-07-31

Zabezpieczanie otworów i krawędzi w płytach
Podczas procesu produkcyjnego wszystkie boczne krawędzie sklejki są odpowiednio zabezpieczone warstwą powłoki lakierniczej, która równomiernie powleka powierzchnię i chroni płytę szalunkową przed wilgocią i zanieczyszczeniami. W przypadku kiedy powłoka sklejki ulega uszkodzeniu na skutek na przykład frezowania lub wiercenia, płytę powierzchni należy ponownie zabezpieczyć odpowiednimi preparatami impregnującymi. Służą do tego lakiery ochronne (poliuretanowe, wodoodporne środki parafinowe itp.) które chronią przed wilgocią i wchłanianiem wody przez płytę szalunkową. W przypadku niezabezpieczenia krawędzi i dostania się wilgoci do struktury, płyta może pęcznieć w tych miejscach. Należ pamiętać również aby:
- Podczas pracy z płytami szalunkowymi używać wyłącznie narzędzi do tego przeznaczonych
- Krawędzie płyty po wywierconych otworach powinno się zabezpieczyć dodatkową warstwą ochronną
Cięcie i obróbka płyt szalunkowych
Do cięcia płyty należy używać pilarki z podcinakiem, aby uniknąć uszczerbień i uszkodzeń na jej powierzchni. Podczas cięcia płyta powinna być odpowiednio unieruchomiona w taki sposób, aby drgania nie powodowały przesuwania się płyty na boki. Do wiercenia otworów w płytach należy używać przystosowanych do tego wierteł do drewna. Ponadto, należy przestrzegać wszelkich procedur i zaleceń producentów oraz stosować ubrania ochronne.
Przed użyciem
Na płytę szalunkową powinno się nałożyć cienką i równomierną powłokę środka antyadhezyjnego. Nakłada się go przy pomocy wałków i pędzli, lub metodą natryskową poprzez spryskiwacz do szalunków. Należy pamiętać o tym aby powierzchnia przed nałożeniem preparatu była wolna od zanieczyszczeń. W przypadku użycia zbyt dużej ilości preparatu, olej antyadhezyjny należy usunąć aby nie odbarwić powierzchni betonowej. Żeby nie powodować zabarwień na formach betonowych, powinno używać się jednego rodzaju środka antyadhezyjnego.
Po użyciu
Zaraz po rozszalowaniu powierzchnię płyty powinno się oczyścić z resztek stwardniałego betonu. Do czyszczenia powłoki można użyć szlifierki ze szczotką drucianą, szpachelkę lub wody pod nie wysokim ciśnieniem. Drobne zarysowania wypełnia się przy pomocy farby akrylowej, natomiast te głębsze rysy należy uszczelnić wodoodpornymi uszczelniaczami. Po dokładnym oczyszczeniu płyty szalunkowe należy ponownie spryskać środkiem antyadhezyjnym i odpowiednio przechowywać do następnego użycia.
Transport i składowanie
Podczas transportu płyty powinny być całkowicie unieruchomione i transportowane na paletach. Zaleca się ich usztywnienie przy pomocy taśm mocujących. Przy rozładunku powinno używać się wózka widłowego, tak aby nie uszkodzić krawędzi płyt szalunkowych. Płyty powinny być składowane w miejscach przewiewnych i suchych. W przypadku składowania płyt szalunkowych na zewnątrz, płyty należy chronić przed bezpośrednim działaniem deszczu i promieni słonecznych. Stosy płyt należ przechowywać na paletach poziomo, tak aby uniknąć odkształceń na ich powierzchni.