Szalowanie przy pomocy zacisków szalunkowych

2020-12-08
Szalowanie przy pomocy zacisków szalunkowych

Niezbędnym elementem podczas wykonywania budowli monolitycznych są systemy deskowania. Pozwalają one formować mieszankę betonową w dowolny kształt i tym samym wznosić nawet najbardziej skomplikowane projekty architektoniczne. W zależności od systemu stosuje się odpowiednie akcesoria szalunkowe. W małej architekturze najbardziej popularnym rozwiązaniem są zaciski deskowania, umożliwiające szybkie i bezpieczne zapięcie poszczególnych elementów szalunku.


 

Zaciski w systemie deskowania są stosowane do wykonywania ław fundamentowych, nadproży, belek nośnych oraz do szalowania pozostałych elementów żelbetowych. Możliwe jest ich łączenie z pozostałymi elementami w całym systemie szalunkowym. Zaciski pozwalają przenosić duże obciążenie i zapewniają ścisłe trzymanie wymiarów nawet pod dużym naciskiem mieszanki betonowej. Niewielkie wymiary oraz niska masa przy wysokiej wytrzymałości zapewniają bezpieczeństwo i bardziej efektywną pracę. Zaciski można podzielić na sposób mocowania pręta w konstrukcji. W przypadku ściągów szalunkowych pręt gwintowany jest odzyskiwany, natomiast w żabkach szalunkowych pręt zostaje zakotwiony w konstrukcji.

Szalowanie przy pomocy żabek szalunkowych

Żabki szalunkowe zwane wymiennie zaciskami szalunkowymi to małe elementy umożliwiające spięcie deskowania przy pomocy zwykłego pręta zbrojeniowego. Jest to rozwiązanie wysoce ekonomiczne, szybkie i niezwykle efektywne, stosowane z powodzeniem na wielu budowach w Polsce i na świecie. System ten pozwala wyeliminować konieczność stosowania uchwytów i rurek szalunkowych, a deskowaniem może być zarówno sklejka jak i zwykłe deski. Drut zbrojeniowy pozostaje po rozszalowaniu zapewniając wymaganą szczelność. 

Szalowanie przy pomocy ściągów szalunkowych

Innym rozwiązaniem jest stosowanie prętów gwintowanych wraz z dwoma nakrętkami. Stosuje się je najczęściej w kompletnych systemach szalunkowych a także w deskowaniu wykonanego ze sklejki czy desek. Ściągi szalunkowe zapewniają sztywny wymiar i przenoszą nacisk spowodowany parciem betonu na płyty deskowania. Do mniejszych elementów żelbetowych stosuje się nakrętki o średnicy do 70 mm, natomiast do większych płyt stosowane są nakrętki przegubowe lub talerzowe o średnicy powyżej 100 mm. 

Elementy zaciskowe przez lata zostały dopracowane i zoptymalizowane pod względem wymiarów, nie tracąc w żaden sposób na wytrzymałości. Obecnie są stosowane na większości placach budowy, zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ponadto, elementy te skracają czas robót szalunkowych i koszty związane z prowadzeniem inwestycji. 

pixel