Od czego zależy prawidłowe otulenie prętów zbrojeniowych?

2017-12-20
Od czego zależy prawidłowe otulenie prętów zbrojeniowych?

W celu prawidłowego przenoszenia występujących obciążeń na pręty zbrojeniowe stosuję się odpowiednią otulinę betonu. Niewystarczająca grubość warstwy betonowej może prowadzić do osłabienia struktury żelbetowej spowodowanej korozją kosza zbrojeniowego, czego skutkiem będą kosztowne naprawy. Dlatego zachowanie odpowiedniej otuliny jest tak ważnym elementem podczas wznoszenia konstrukcji monolitycznych. 


 

Co to jest otulina zbrojenia?

Jest to dystans od powierzchni betonu do przylegającej powierzchni zbrojenia. Odpowiednio dobrana grubość otuliny betonu pomaga uzyskać wymaganą trwałość zbrojenia. Ponadto, zapobiega korozji, zapewnia ognioodporność całej konstrukcji betonowej oraz pozwala przenosić obciążenia między zbrojeniem a betonem.

Od czego zależy grubość otuliny zbrojenia?

Grubość warstwy zbrojenia w znacznym stopniu przekłada się na trwałość budowli i ma duży wpływ na nośność całej betonowej konstrukcji. Grubość otuliny betonu zależy między innymi od średnicy prętów zbrojeniowych. Innym ważnym czynnikiem, który decyduje o doborze grubości jest to, czy element konstrukcji jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Zazwyczaj, grubość warstwy betonu jest większa w elementach pionowych typu belki, słupy niż zbrojeniach poziomych. Wyjątkiem może być fundament, który poprzez ciągły kontakt z kwasami organicznymi, narażony jest na działania destrukcyjne.

Aby zapewnić wymaganą grubość betonu, stosuję się podkładki dystansowe plastikowe lub betonowe. Tak więc, trzeba przeanalizować czy dany fragment jest w środku czy na zewnątrz budowli, czy ma kontakt z duża ilością wody, czy też z chemikaliami. Zatem, jak zabezpieczyć pręty zbrojeniowe przed korozją? Należy dobrać grubość warstwy betonowej tak, aby z wszystkimi elementami zbrojenia (pręty rozdzielcze, strzemiona, baryłki), ich parametry były zgodne z obowiązującymi przepisami oraz przeanalizować wszystkie możliwe występujące czynniki destrukcyjne.

Jak uzyskać wymaganą otulinę betonu?

Największą popularnością podczas wykonywania prac zbrojarskich w konstrukcjach żelbetowych cieszą się dystanse zbrojeniowe i dystanse betonowe. Elementy te pozwalają uzyskać wymaganą grubość warstwy betonowej, dzięki zachowaniu odpowiedniego dystansu między deskowaniem a zbrojeniem, tym samym podnoszą trwałość całej struktury budowli. Należy zadbać o to, aby podkładki dystansowe do zbrojenia były wysokiej jakości i nie pękały podczas prac zbrojeniowych

Jak zapewnić przyczepność prętów zbrojeniowych do betonu?

Jednym z ważniejszych czynników jest dobór odpowiedniej mieszanki betonowej, która musi pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Często po niższych cenach można spotkać mieszanki betonowe z domieszkiem popiołu lub innych substancji, które nie gwarantują odpowiedniej przyczepności betonu do stali. Tak więc, aby powstała solidna konstrukcja żelbetowa, należy używać mieszanki betonowej wytworzonej z wysokiej jakości cementu, który pochodzi od cementowni.

Cały szkielet zbrojenia nie powinien być pomalowany farbami, pokryty żadnymi środkami chemicznymi czy też posmarowany smarem lub środkami oleistymi. Stal zbrojeniowa powinna posiadać atest, z wypisanymi jej właściwościami. Lekki nalot rdzy niełuszczącej na pręcie zbrojeniowym tworzy warstwę pasywną, która w późniejszym okresie chroni stalowy element przed korozją.

pixel